Poznávací podzimní lekce pro 2 3 buňky. Studium podzimu s dětmi: vývoj řeči. Začátek lekce. Pozdravy

Synopse závěrečné lekce projektu „Přišel k nám na návštěvu podzim“ pro děti 3-4 roky: „Pomozme panence Táně“

cíle: Slovní zásoba a gramatika: upevnit charakteristické rysy podzimu, zobecnit pojmy „zelenina“, „ovoce“, obohatit slovník o označení vlastností, souřadit přídavná jména s podstatnými jmény v rodu, čísle, pádě;

Souvislá řeč : na základě ukázky a otázek vychovatele sestavit popisný příběh zeleniny a ovoce;

Zvuková kultura řeči:opravit správnou výslovnost hlásky "U" úpravou výšky hlasu;

Artikulační gymnastika: pěstovat dlouhý hladký výdech.

Zařízení: panenka, obrázky zobrazující stromy (bříza, javor, dub), listy těchto stromů vystřižené z barevného kartonu. "Báječný pytlík", zelenina (rajče, okurka, mrkev, cibule), ovoce (jablko, banán, citron, pomeranč).

Průběh lekce:

1. Pedagog: „Kluci, dnes k nám přišla na návštěvu panenka a jmenuje se Tanya. Pojďme ji pozdravit. A přišla k nám pro pomoc. Tanya má na podzim narozeniny, ale neví, co je podzim a kdy nastává. Kluci, řekněte Tanye, co je podzim.

Děti: „Venku je zima; fouká studený vítr; nebe je ponuré, šedé; prší; listy žloutnou, opadávají, listy opadávají. lidé oblečení teplé bundy, čepice, boty.

Pedagog: Tady, Tanyo, co je podzim. A chlapi znají i báseň o podzimu.

Báseň M. Chodjakova "Podzim".

Pedagog: Výborně, kluci, víte, co je podzim. Nyní bude Tanya vědět vše o podzimu. Podzim už přišel, a to znamená, že Tanya má brzy narozeniny.

(Vystaveny jsou obrázky stromů: javor, bříza, dub).

Pedagog: Kluci, podívejte se, co je to za stromy?

Děti: bříza, dub, javor.

Pedagog: podívejte se pozorně a pojmenujte, co tyto stromy mají?

Děti: kmen, větve, listy.

Vychovatel: a teď foukal silný vítr a všechno listí ze stromů lítalo kolem. Kluci, jaký vítr foukal? (silný)

Učitel vyzve děti, aby ztvárnily silný vítr. Děti silou foukají vzduch.

Pedagog: Nyní vítr začal ustupovat a úplně utichl. (Děti foukají menší silou).

Hra "Z jakého listu stromu"

Vychovatel: listí létalo kolem, ale našel jsem je. Z jakého stromu je tento list?

Děti: z břízy.

Pedagog: co je to za list?

Děti: bříza (javor, dub)

Tělesná výchova minuta

Všechny pohyby se provádějí podle textu.

Vítr jemně otřásá javorem

Naklonění doleva, doprava

Jeden svah, dva svahy,

Javor zašustil listím.

Pedagog: Kluci, slyšíte vítr? Jak vyje? Ooh, ooh, ooh (nahlas) Vítr se zastaví: woo, woo (tiše)

Hra "Úžasná taška"

Učitel: Kluci, podívejte se. Tohle je úžasná taška. Uvidíme. Co se v něm skrývá.

Učitel vytáhne rajče a dá ukázku popisného příběhu (kulatý, červený, chutný, šťavnatý).

Pedagog: Kluci, je rajče zelenina nebo ovoce? Zeleninu, pak dáme na talíř.

Pedagog: co to je? (okurka). Co je zač? (dlouhý, oválný, zelený) atd. Pedagog: Kluci, co to máme ve váze? (ovoce)

A v misce? (zelenina)

Kde roste zelenina? (na zahradě, na zahradě)

Kde rostou plody? (na zahradě, na stromě)

A co se dá ze zeleniny vařit? (polévka, salát, boršč)

A z ovoce? (džus, kompot, džem)

Shrnutí lekce.

Pedagog: Kluci, kdo nás dnes přišel navštívit? (panenka Tanya) Pomohli jsme jí, řekli jí, co je podzim. Spolu s námi se dozvěděla, kde roste zelenina a ovoce a co se z nich dá vařit.

Tanya nás opravdu ráda navštívila. Jste skvělí, snažili jste se a řekli Tanye vše správně. Zve tě na své narozeniny!


K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky

Scénář podzimních prázdnin "Přišel k nám podzim" pro předškolní děti (4-5 let)

Podzimní prázdniny, kterých se účastní Lesovichok, Rain, Podzim a myš. Materiál lze použít hudební režiséři a pracovníci dalšího vzdělávání....

Cíl: Rozšířit představy dětí o podzimu jako době sklizně Úkoly: 1. Obohaťte a rozšiřte představy a znalosti dětí o znameních podzimu; 2 ....

Scénář prázdnin "Přišel k nám podzim" pro děti v přípravné skupině do školy

Scénář prázdnin bude pro učitele zajímavý předškolní instituce v očekávání podzimních matiné. Děti čekají úžasná dobrodružství. pohádkových hrdinů a samozřejmě setkání s kráskou...

Poté jsme problém nastolili co dělat na podzim na procházku. Dnes, pojďme mluvit o jak rozvíjet dětskou řeč studiem podzimu.

Podzimní hry a cvičení pro rozvoj řeči

Hry pro děti 1-3 roky

Pro děti, které se teprve učí mluvit nebo začaly mluvit poměrně nedávno, je velmi důležité naučit se ovládat své dýchání a rozvíjet jemné motorické dovednosti prstů, protože aktivace práce odpovědných oblastí mozku neboť řeč na tom přímo závisí. Podrobně o tom mluvíme ve školení „Začátek řeči za 3 týdny“, v modulech 5 a 7. A nyní vás zveme, abyste si s dětmi zahráli v dýchání a hry prstů.

1) Trubky a píšťalky:
Začít můžete píšťalkou, protože k extrakci zvuku do ní stačí fouknout. Dýmka je určena pro starší děti. To dítěti komplikuje úkol a zároveň jej činí zajímavějším a zábavnějším, protože dýmka, která má melodický zvuk, umožňuje přijímat různé zvuky.

2) Mýdlové bubliny a další:
Obyčejné koktejlové brčko může při koupeli ve vaně přinést spoustu radosti. Je tam hodně vody a můžete cákat a foukat bubliny.

3) Vítr, vítr, jsi mocný...:
při procházce v parku nebo lese požádejte své dítě, aby napodobovalo vítr a foukalo suché listí z dlaně. A s pěnou můžete začít ještě více zajímavá hra: vezmi kousek molitanu, zapíchni do něj párátko, z papíru udělej plachtu. Nyní zbývá najít louži a zahájit námořní regatu.

4) Padající listí:
Vyrobte si s dítětem tenký papírový javorový list (obal od cukroví, ubrousek atd.). Dítě se promění ve vítr a fouká na list. Úkolem je dofouknout co nejdále nebo podržet, aby delší dobu nespadl.

Prstové hrátky na téma podzim

Foukal severní vítr
(úder na prsty)
S-S-S sfouklo všechno listí z lípy
(s-s-s)
Letěly, kroužily a padaly na zem.
(dlaně se mírně klikatí dolů na stůl)
Začal na ně klepat déšť kapka-kapka-kapka - 2krát,
(klepněte prstem na stůl)
Kroupy na ně bušily, prorážely listy skrz naskrz.
(bušit pěstmi do stolu)
Listy pronikly vším, pak se sníh rozprášil,
(hladké pohyby tam a zpět pomocí štětců)
Přikryl je dekou.
(dlaně pevně na stole)

Prstová gymnastika "podzim"

Vítr letěl lesem
Počítáno listí větru:
(Plynulé, vlnovité pohyby dlaní.)
Tady je dub
Tady je javor
Zde je vyřezaný jeřáb,
Tady z břízy - zlaté,
(Ohněte jeden prst na obou rukou.)
Zde je poslední list z osiky
Vítr házel na cestu.
(Klidně položte dlaně na stůl.)

Prstová gymnastika "Vaříme, vaříme kompot" (ovoce)

Uvaříme si kompot
Potřebujete hodně ovoce. Tady.
(držte levou dlaň „naběračkou“ a zasahujte do ukazováčku pravé ruky)
Nakrájíme jablka
Hrušky nakrájíme
Vymačkejte citronovou šťávu
Vložte odtok a písek.
(ohýbejte prsty jeden po druhém, začněte palcem)
Vaříme, vaříme kompot
Chovejme se k poctivým lidem.
(držte pravou dlaň „naběračkou“ a zasahujte do ukazováčku levé ruky)

Prstová gymnastika "Mravenec" (hmyz)

Mravenec na cestě
(děti jedou prsty pravé ruky podél levé od ruky k rameni)
Na rameni nese stéblo trávy.
(přejíždějte prsty levé ruky po pravé)
Cesta není blízko domu,
Pomozte někomu.
(přitiskněte dlaně k sobě a pořádně je třete)

Zapněte si píseň E. Železnové. "Déšť".

Déšť, déšť, kapka-kap-kap
Nekapete hlasitě
Přestaňte zalévat zemi
Je čas, abychom se šli projít.

Vaším úkolem je naučit dítě klepat prsty na stůl (nebo jiný povrch) v rytmu písně. Tam je silný beat dobře zvýrazněn, rytmus je jasně slyšitelný. Když se píseň stane známou, je dobré ji zpívat při chůzi, při přípravě, oblékání ...

"Déšť"
Tichý, tichý déšť
Kap-kap-kap (klepeme na sebe prsty)
Silnější, silnější déšť
Kapka-kap-kap, (tleskat rukama)
Silný, silný liják
Čepice-čepice-čepice! (plácnout nohama)
Hrom! Hrom! Hrom! (dupat nohama)

S "zesilováním" deště mírně zrychlujeme rytmus čtení a akcí, mluvíme hlasitěji. Opakujeme několikrát.

Podzimní hry a hádanky pro děti 3-5 let

1) "Říkejte tomu sladce"(mrak-mrak, déšť-déšť).
2) "Řekni mi, jaké je počasí?" Jaké je počasí na podzim, když prší? - deštivý, ... vítr fouká - větrný; Pokud je venku zima, jaké je počasí? - zima; ....pokud je zataženo-zataženo; … syrové syrové; ... ponurý- ponurý; … slunečno - slunečno; ... jasné, jasné.
3) "Topy a kořeny": před hrou dítěti řekneme, že existuje zelenina, která má jedlé kořeny – kořínky, jiná má plody – nať a některé rostliny mají nať i kořen. Pak před dítě rozloží obrázky této zeleniny a pak už jen vršky a zvlášť kořínky. Úkolem dítěte je vyzvednout vrcholy ke kořenům. Hru lze zjednodušit rozřezáním celého obrázku na puzzle (na 2 a více částí, zaměřte se na své dítě, aby to pro něj nebylo příliš obtížné).
4) „Hádanky“: ve skutečnosti to nejsou hádanky. Základem je, že předmět popíšeme, aniž bychom jej pojmenovali, a dítě musí uhodnout, co to je. Mysleme na předměty s podzimní tématikou, např. „má jednu nohu a na noze má klobouk, roste na pařezech a pod stromy“ (houba).
5) "Co můžeš udělat…?" Dospělý začíná větu: "Co se dá dělat v lese?", A dítě musí odpovědět ... Možnosti otázek:
Co se dá s houbou dělat?
Co můžete dělat na lesní mýtině?
Co můžete dělat na podzim?
Co můžete dělat, když prší? Atd

6) "Harvest": tato hra rozvíjí logiku, učí dítě porovnávat a analyzovat předměty, klasifikovat je. Zde můžete použít skutečnou zeleninu a ovoce, atrapy a karty, nebo si to můžete vyrobit sami z lepenky nebo plastelíny. Do jednoho košíku dáme zeleninu, do druhého ovoce.

Hádanky o podzimu

Dny se zkracovaly
Noci se prodlužovaly
Kdo to má říct, kdo ví
Kdy se to stane?
(na podzim)

Přišlo bez barev a bez štětce
A přelakoval všechny listy.
(Podzim)

prázdná pole,
mokrá země,
Déšť prší
Kdy se to stane?
(Podzim)

Zrzka Egorka
Spadl na jezero
Sám jsem se neutopil
A nerozvířil vodu.
(podzimní listí)

Srpen přijde potom
Tančí s opadem listů
A je bohatý na úrodu,
Samozřejmě, že ho známe!
(Září)

Celá temná tvář přírody:
Zčernalé zeleninové zahrady
Lesy jsou holé
Tiché ptačí hlasy
Medvěd se uložil k zimnímu spánku.
Jaký měsíc k nám přišel?
(Říjen)

Pole se stalo černobílým:
Prší, pak sněží.
A ochladilo se
Vody řek svazoval led.
Ozimé žito na poli mrzne.
Jaký měsíc, řekni mi!
(Listopad)

Smáčí pole, les a louku,
Město, dům a vše kolem!
Je vůdcem mraků a mraků,
Víš, že tohle je…
(Déšť)

Nejprve klínek, pak palačinka. Voda teče – na tom nezáleží.
(Deštník)

Kolem proletí pták modrá obloha: roztáhla křídla, zakryla slunce.
(Mraky nebo mraky)

Jsem jako deštník - nezmoknu,
chráním tě před deštěm
A ochráním tě před větrem
No, tak co jsem?
(Plášť)

Do této elegantní krabice
Bronzová barva
Skrytý malý dub
Příští rok v létě.
(Žalud)

Kdo má klobouk bez hlavy,
A noha bez botičky?
(Na houbě)

Vytváření příběhu o podzimu

To lze provést s malými i většími dětmi, vše záleží na složitosti. S dětmi 1-3 roky prostě budeme popsat obrázek o podzimu a pojmenovávat předměty, barvy, počítat, odpovídat na otázky:
Co vidíš na obrázku?
Co dělají děti (lidé, zvířata atd.)?
Jakou barvu má obloha? stromy? Dětské oblečení?
Kolik hub je na mýtině? Atd.

Se staršími dětmi už můžete napsat příběh o podzimu podle plánu:
Co můžete říci o slunci na podzim? (Špatně topí, je méně slunečných dnů.)
Jaké je nebe na podzim? (Pošmourný, těžký, zatažený, deštivý, zatažený, šedý, tmavý.)
Co se děje se stromy na podzim? (Listy žloutnou, červenají, opadávají, usychají. Stromy stojí holé.)
Jak se nazývá jev v přírodě, kdy padá listí ze stromů? (Pád listů.)
Co dělají zvířata na podzim? (Příprava na zimu. Někdo chodí spát na celou zimu (medvěd, ježek, jezevec), jiný převléká kůži (zajíc, veverka, liška),
Co dělají ptáci na podzim? (Odleť do teplejších podnebí.)
Proč? Jak se tito ptáci jmenují? (Stěhovavý.)
Co dělá hmyz na podzim? (Skryjte se ve starých pařezech, úskalích, vylézejte pod kůru stromů.)
Co se děje ve stínu na polích, v zahradách a sadech. Sklizeň probíhá. Lidé sklízejí zeleninu a ovoce. Proč lidé sklízejí? (Dělají si zásoby na zimu.)
Jaké je počasí na podzim? (Chladno, deštivo, větrno, někdy sněží.)
Co se děje jen na podzim? (Sklízení, odlet ptáků, opad listí.)

Procvičte si sestavování příběhy o podzimu video pomůže:

Básničky o podzimu pro děti

Deštník
Pokud prší
Beru si s sebou deštník
Velmi světlý a velký
Žluto-červeno-modré.
Kdo se potká
Velmi překvapený.
Lidé kolem říkají:
„To je takový zázrak! Deštník přichází!
Dokonce i trochu trapné
Což vůbec nevidím...
M. Sidorová

* * *
Foukají větry
vítr je prudký,
Mraky jdou
Mraky jsou tmavé.

Nevidím je
bílé světlo;
Nevidím je
Červené slunce.
A. Koltsov

osika
osika mrazí,
Třes ve větru.
Sténání na slunci
V horku zamrzne.
Dejte Aspenovi
Kabát a boty.
Musím se zahřát
Chudák osel.
I. Tokmaková

Dub
dešťový a větrný dub
Vůbec se nebojím.
Kdo řekl ten dub
Bojíte se nachlazení?
Ostatně až do pozdního podzimu
Stojí zeleně.
Takže dub je odolný,
Tak to je vedro!
I. Tokmaková

říjen
Tady je javorový list na větvi.
Teď vypadá jako nový!
Vše rudé, zlaté.
Kde jsi, liste? Počkejte!
V. Berestov

PROCES STUDIA

1. VÍTEJTE

Učitel: Ahoj lidi! Panenka nás přišla navštívit. Proč je žlutá? Protože je to podzimní panenka. Přivítejme ji.

(pomocí panenky učitel zdraví každé dítě a volá ho jménem).

2. Prstová gymnastika.

Podzim, podzim padá listí
žluté listy létají
A z břízy a z osiky
Z dubu, javoru a jeřábu

Žlutá a červená
Všechny jsou tak odlišné.

Podle textu ohýbáme prsty na jedné a poté na druhé ruce, přičemž slova opakujeme.

3. Rozdělte obrázky (učitel: kluci. Podívejte, chtěl jsem vám ukázat obrázky z podzimní scenérie, a podzimní vítr je roztrhal na kusy, pomozte je sesbírat.

4. Ozdobte stromy na flanelografu. Podzimní vítr otrhal ze stromů všechny listy, je jim zima, zahřejme je listím. (žluté a červené listy rozložené na podlaze, děti je sbírají a zdobí stromy umístěnými na flanelografu.

5. Sluníčko

„Slunce vyšlo z mraků
Rozdali dětem paprsek
Děti se dotýkaly
Jaké jsi sluníčko."

Žluté a modré postavičky schováváme do krupice (kruh) z bloků Gyenes. Učitel: Kluci! Pojďme sbírat žluté kruhy. Podobné slunci.

6. Paprsky pro slunce.

Výborně! Posbírali jsme všechny kruhy, ale co ještě má slunce? To jsou správné paprsky! Každý má na stole kruh a počítací tyčinky. (žlutá a červená), na kruh naneste pouze žluté tyčinky. Výborně! Jaké krásné slunce má Matvey ... ... ... jak nám bylo teplo! Slunce svítí na všechny!

7. Tělesná výchova.

Panenka nás zve podzimní les. Jedeme autem do podzimního lesa. Děti a maminky sedí na polštářích, učitelka rozdává malé kroužky (volant). Pohyby jsou prováděny na hudbu Železné "BI-BI"

Podzimní les je bohatý na dárky! Pojďme sbírat. Šišky budeme sbírat do jednoho košíku (ostnatý). A v jiném košíku (ořechy (kaštany)) jsou hladké. Výborně!

9. Tělesná výchova. Tančit s podzimní listí na hudbu Železné "Zvládnout" .

10. Vizuální činnost.

Materiály: listy papíru s nakresleným nebo nalepeným obrysem stromu. Na stromě jsou nakresleny kruhy. Plastelína žlutá a červená.

Chlapi! Podívejte, já mám stromy, ale nemají vůbec žádné listí, odnesl je vítr a teď je v nich velká zima. Ozdobme naše stromy žlutými a červenými listy pomocí plastelíny. Z plastelíny vyválíme červené a žluté kuličky a uzavřeme kolečka nakreslená na stromech. Tady máme opravdové podzimní stromy.

11 Sbohem.

Panenka-podzim nám děkuje a loučí se s námi. S pomocí panenky se s každým dítětem loučíme za ruku. Děti odcházejí se svou prací.

Tento abstrakt uvádí: učitel-psycholog pro raný vývoj Ostanina Elena Yurievna, centrum rozvoje dětí "DIVŮ OSTROV" . Leningradská oblast, Gatchina

Vzdělávací hry a aktivity na téma podzim pro děti předškolním věku vytvářet vizuální představy dětí o podzimním období, o vlastnostech a sezónních rysech přírody na podzim.

Třídy v herní forma rozvíjet postřeh, pozornost, děti se více učí o přírodě a učí se o ni pečovat.

Vhodné pro předškolní učitele vzdělávací instituce, rodiče a všechny zvídavé děti.

Herní lekce "Stromy"

Poslouchejte příběh a provádějte různé pohyby

V létě krásně svítilo slunce.

Mezi stromy foukal teplý vánek. (máváme nad sebou rukama)

Teplý déšť omýval zelené listy. (Tři tváře s konečky prstů)

A pak skončilo léto, přišel podzim.

Studený déšť bubnoval do listů. (klepání konečky prstů na tváře)

Studený vítr otřásal stromy. (Houpání ze strany na stranu)

Listy zežloutly a spadly na zem. (dřepnout, pak vstát)

Velmi se ochladilo a stromy usnuly. (dejte dlaně pod tváře)

Stromy se probudí na jaře.

Bude teplo, sluníčko bude svítit. (Roztáhni prsty před sebe)

Stromům narostou nové listy.

Teplý déšť smyje zelené listy. (Potřást si rukama)

Hra "Vítr a stromy"

Jeden z hráčů je v roli větru. Zbytek jsou stromy. Stojí s rukama nahoře a mírně je roztahují do stran. Fouká slabý nebo silný vítr a podle toho se houpou stromy.

Herní lekce "Podzim"

Učitel mluví o podzimu a občas schválně dělá chyby. Pokud mluví špatně, měly by děti tleskat rukama.

Na podzim je tepleji než v létě. (Tleskat)

Na podzim je chladněji než v létě.

Na podzim se objevují nové zelené listy. (Tleskat)

Na podzim listy žloutnou a červenají, pak opadávají.

Na podzim k nám někteří ptáci přilétají z jihu. (Tleskat)

Na podzim létají někteří ptáci na jih.

Na podzim se probouzí medvěd a ježek. (Tleskat)

Na podzim medvěd a ježek usnou.

Hra "Podzimní hádanky"

Posloucháme hádanky a snažíme se je řešit.

Přišel z nebe

Šel k zemi

(Déšť)

Studený déšť mrholí

A medvěd spěchá usnout.

Myš sbírá zásoby.

Kdo ví, v jakém ročním období?

(Podzim)

Všechny květiny jsou pryč

Všechny listy opadaly.

Ptáci odlétají.

Kdy se to stane?

(podzim)

Herní lekce "Bobule"

Posloucháme verše a ohýbáme prsty - počítáme bobule

Kolik bobulí je na světě?

Všechny, samozřejmě, a nepočítat!

Jahody a jahody

A angrešt a brusinky,

A také rybíz

Černá a červená.

Ach, vynikající džem!

Bobule je skvělá!

Jsou tam maliny a borůvky

Jsou tam brusinky a borůvky

A pak jsou hrozny.

Každý je šťastný z hroznů!

Hra všech barev

Učitel nabízí barvu. Děti si musí zapamatovat a pojmenovat bobule této barvy. Možnosti hry: pojmenujte ovoce, květiny.

Herní lekce "Sběr švestek"

Posloucháme verše a provádíme různé pohyby.

Švestky jsou zralé na zahradě.

Jsou lahodné a krásné. (Dáme ruce dopředu a trochu se roztáhneme do stran)

Ale všechny švestky jsou vysoké

A získat je není snadné. (Zvedněte ruce nahoru)

aby nám sbíral švestky,

Ohneme větve. (Zvedněte ruce a skočte na místo)

Nic se nepodařilo,

Zkusíme to znovu. (Opakujte skoky se zvednutými pažemi)

Přinesli jsme žebřík

Úžasné schodiště.

Stoupáme na něj

Švestky sbíráme snadno.

Hra "Švestky"

Učitel ukazuje dětem pět švestek jinou barvu- žlutá, červená, vínová, modrá, fialová (ovály vystřižené z papíru). Na povel děti zavřou oči. Učitel odstraní jednu ze švestek nebo změní její místo, načež požádá děti, aby otevřely oči. Musí říct, co se změnilo. V budoucnu můžete úkol zkomplikovat: proveďte dvě nebo tři změny současně.

Herní lekce "Jam"

Posloucháme verše a ohýbáme prsty.

Z čeho připravit džem

Najíst se?

Z angreštu, malin,

Z rybízu, kaliny,

Z jeřábu, z borůvky,

Z voňavých jahod.

Z jahod a hrušek

Zveme vás také k jídlu.

A my vám dáme třešně.

Pojď, pojďme jíst!

Hra "Hádej bobule"

Učitel hodí míček hráči a vysloví první slabiku jménem bobule. Hráč chytí míček, řekne celé jméno bobule a hodí míček učiteli. Například:

V a... ( Třešeň)

Ma... ( Maliny)

Clu... ( Jahoda)

Pláč... ( Angrešt)

Viz... ( Rybíz)