Záložka vyrobená z kartonu a barevného papíru prezentace. Záložky. připravila učitelka základní školy Shpikina Marina Nikolaevna

Lekce technologie v 1. třídě

UMC: "Škola Ruska", ed. Rogovtseva N.I., Bogdanova N.V., Freitag I.P. Technologie: 1 třída. M.: Osvěta

Téma lekce: Papír. Produkt papírové záložky

Typ lekce: systematizace znalostí

cíle: systematizovat a rozšířit znalosti studentů o papíru; rozvíjet schopnost orientovat se v úkolech jiný typ: od přesného opakování vzorku až po realizaci prací dle vlastního plánu.

Plánované výsledky:

Předmět: bude pracovat se šablonou, používat ji jako model pro výrobu potřebných částí výrobku, zopakovat si pravidla pro práci s nůžkami, lepit a aplikovat je v praxi.

Metapředmět (kritéria pro utváření / hodnocení složek universálních vzdělávacích aktivit - UUD):

Regulační: s pomocí učitele plánovat vlastní aktivity: sestavit plán, určit sled akcí; naučí se rozlišovat ve srovnání s učitelským vzorem nebo zobrazeným v učebnici výukový film, správně splněný úkol od nesprávného, ​​korigovat a kontrolovat své jednání a jsou schopni seberegulace.

Poznávací: vyhledávat a zvýraznit potřebné informace z různých zdrojů: učebnice, naučný film, dříve nabyté znalosti a své životní zkušenosti, odpovídat na otázky, porovnávat, analyzovat, vyvozovat závěry; vytvořit algoritmus činnosti.

komunikativní: budou schopni plně a srozumitelně vyjádřit své myšlenky, sdělit svůj postoj všem účastníkům vzdělávacího procesu, klást otázky za účelem získání úplnějších informací o předmětu činnosti, naučí se respektovat partnera i sebe v komunikaci.

Osobní UUD: získat motivaci vzdělávací aktivity, získat počáteční pracovní dovednosti a schopnosti, pochopit jejich význam pro člověka, pochopit, že knihy jsou naším bohatstvím, uvědomit si, že je třeba je chránit, projevit zájem o věc; osvojit si počáteční dovednosti adaptace ve společnosti.

Metody a formy vzdělávání: vysvětlující a názorné, praktické; individuální, čelní.

Materiály a vybavení: náladové emotikony, šablony, barevný papír, lepidlo, nůžky; počítač, projektor, plátno.

Vizuální demonstrační materiál: multimediální rozsah: elektronická příloha k učebnici N. I. Rogovtseva, N. V. Bogdanova, I. P. Freitag"Technologie" (CD), téma "Záložka z papíru".

Základní pojmy a pojmy: záložka, papír, šablona, ​​symetrie, řez, lepidlo, žehlička.

Během vyučování

Učitelka zdraví děti

Zazvonil nám zvonek

Všichni tiše vešli do třídy.

Všichni krásně vstali u svého stolu,

Slušně pozdraveno.

Sedněte si tiše, záda rovně.

Vidím naši třídu kdekoli,

Zahájíme pracovní lekci.

Usmívejte se na sebe. Ukažte svou náladu pomocí emotikonů. Kdo je odhodlán překonat obtíže, ukaž zeleného "smajlíka", kdo pochybuje o svých schopnostech - žlutý, kdo si není jistý - červený.

Odpovídají na pozdrav učitele, naladí se na práci.

Děti vychovávají své vybrané „emotikony“.

II.

Aktualizace znalostí

Hádej hádanku:

Ona je dokument

Plakát, obal, obálka,

Dopis, tapeta, leták,

Album, kniha, obal,

Ubrousek, ventilátor, lístek,

Nevadnoucí pivoňka.

Náhodou jsou to také peníze.

a co? Hádejte sami!

Co jste se doma naučili o papíru?

Vyjmenuj druhy papíru.

Vyřeš hádanku.

Dětské příběhy.

III.

Sebeurčení k činnosti

Ukázka multimediálního filmu "Paper Bookmark", I. díl od slov "Jedna kniha učí tisíc lidí ..." až "...netrhejte stránky."

Víte, jak se o knihy starat? Víte, jak správně zacházet s knihami?

Jak označíte stránku, kde jste skončili?

Ukázka multimediálního filmu "Paper Bookmark", I. část před zastavením vlaku 3.

Zobrazit, zda máte záložky. Co jsou? Z jakého materiálu jsou vyrobeny?

Lidé přišli se záložkami už dávno, pochopili hodnotu knih a důležitost péče o ně.

Ukázka multimediálního filmu „Záložka vyrobená z papíru“, část I na slova „V současné době se záložky vyrábějí z různých materiálů ...“.

Co budeme dnes ve třídě dělat?

Ukázka multimediálního filmu "Papírová záložka", I. díl do konce.

Podívejte se na film a odpovězte na otázky.

Zobrazit jejich záložky

IV.

Práce na tématu lekce

1. Příprava pracoviště

2. Výrobní dozor

3. Vypracování plánu práce

Proč je důležité si uspořádat pracoviště?

Jaké materiály, nástroje a přípravky budeme k výrobě záložky potřebovat?

Ukázka multimediálního filmu "Papírová záložka", díl II až po slova "Pamatujte na pravidla pro práci s lepidlem a nůžkami."

Podívejte se, zda máte na stole všechny uvedené materiály, nástroje a přípravky. Prosím opravte, pokud je něco špatně.

V jakém pořadí by měla být záložka provedena?

Ukázka multimediálního filmu „Papírová záložka“, část II do konce.

Zopakujme si algoritmus akcí a sestavme plán.

Pod vedením učitele je na základě zhlédnutého filmu sestaven plán práce.

Pracovní plán:

1. Vezměte šablony 1, 2, 3 z obálek.

2. Nakreslete šablonu 1 na barevný karton.

3. Třikrát zakroužkujte vzory 2 a 3 na barevném papíře.

4. Ořízněte šablonu 2 podél značky.

5. Zakroužkujme nové vzory na barevném papíře (vyrobíme dva přířezy jedné barvy a čtyři jiné).

6. Vystřihněte všechny detaily.

7. Uspořádejte díly symetricky na polotovaru záložky.

8. Přilepte detaily, začněte od středu.

9. Zkontrolujeme, zda je vzor symetrický.

10. Pojďme hodnotit produkt.

Ukázka multimediálního filmu „Papírová záložka“, díl III.

Před zahájením práce si zapamatujte pravidla pro práci se šablonou a zopakujte si pravidla pro práci s lepidlem

Odpovědi dětí

Sledování filmu

Kontrola úloh

Odpovědi dětí

Sledování filmu

Vytvořte si s učitelem pracovní plán

Porovnejte vypracovaný plán s plánem uvedeným v učebnici

Opakujte pravidla pro práci s nůžkami a lepidlem

proti.

Tělesná výchova minuta

zvony

Prsty si hrají na schovávanou

(Stiskněte, uvolněte prsty.)

A hlavy jsou odstraněny

(Otevři a zavři oči.)

jako kdyby modré květy,

Okvětní lístky se rozvinou.

(Zavřete a roztáhněte prsty "ventilátor".)

Houpání nahoře

(Naklonění kartáčů doprava a doleva.)

Nakloňte se nízko.

(Kruhové pohyby s kartáči.)

Zvonek modrý

Poklonil se tobě i mně.(Naklonění kartáčů nahoru a dolů.)

Dělejte tělesnou výchovu

VI.

Praktická práce

Je možné uspořádat tvary na kartě jiným způsobem?

Jít do práce. Pomůže vám plán a kresba v učebnici na straně 39.

Učitel poskytuje individuální asistenci

Vyjádřete své návrhy

Děti vyrábí své vlastní řemeslo

VIII.

Odraz

co bylo těžké?

Odpovězte na otázku a ohodnoťte svůj produkt:

    na řemesle je třeba vykonat více práce;

    řemeslo je dobře provedeno;

    řemeslo dobře udělané

IX.

Výstava studentských prací

Jak se vaše záložka liší od ukázky?

Která záložka se vám nejvíce líbila a proč?

Analyzujte práci

X.

Shrnutí lekce

Jak používáte svou záložku?

Vaše záložky budou hrát důležitou roli: uloží jednu nebo více knih.

Odpovědět na otázku

XI .

Úklid pracoviště

Vyčistěte jejich práci


Lekce 10 Práce s papírem. Aplikační práce.

Produkt: Papírová záložka.

Úkoly a materiály v sešitu: "Papírová záložka" (str. 15) a aplikace.

Cíle lekce: zopakujte si látku z předchozí lekce (používání papíru, vlastnosti, tvorba symetrických tvarů, pravidla práce se šablonami); ukázat možnosti použití záložky; formovat schopnost dokončit stavbu symetrických postav; naučit se řešit vyhledávací úlohy (hledat střed figury); naučit se argumentovat svým názorem; naučit se vytvářet symetrickou kompozici z geometrické tvary; zlepšit schopnost pracovat podle plánu; seznámit se s algoritmem pro realizaci produktu: značení, řezání, montáž, konečná úprava; naučit ovládat každou etapu praktické práce, ukázat možnost opravy práce; vychovávat k přesnosti, kultuře práce; opravit a zlepšit metody práce s lepidlem; rozvoj prostorového myšlení, naučit provádět kontrolu kvality vyráběných výrobků podle vzoru.

Plánované výsledky:

Předmět: znát nějaké informace o papíru (vlastnosti, použití), k čemu záložka slouží; šetřit materiál; spojte díly lepidlem.

Osobní: vytvoření pozitivního vztahu k práci.

Regulační: provést akci podle předlohy (vyrobit symetrický ornament z geometrických tvarů); realizace práce na základě snímků a textových plánů uvedených v učebnici; vidět chyby a odchylky od stanoveného cíle, provádět opravy; porozumění algoritmu pro sestavení symetrické papírové aplikace.

Poznávací: chápat důležitost dodržování pravidel pro práci se šablonami, a to umístění za účelem úspory materiálu; plánovat praktické činnosti; dodržovat v praxi stanovená pravidla pro práci s lepidlem; vytváření způsobů řešení problémů s hledáním.

komunikativní: obhájit svůj vlastní názor.

Základní pojmy a pojmy: vzor, ​​symetrie.

Prostředky a vybavení.

U učitele: učebnice, pracovní sešit, možnosti rozvržení šablony k testování znalostí žáků, ukázky záložek, hra „Dokonči symetrický obrazec“, hotový výrobek.

Pro studenty: učebnice, pracovní sešit, karton, barevný papír (nejlépe připravený učitelkou), tužka, nůžky, lepidlo, lepidlo.

Během lekcí:

Úvodní část(5 minut.).

Učitel: „Dnes na lekci pokračujeme v práci s papírem, řekněte nám, co nového jste se o této látce naučili v minulé lekci? (při opakování tohoto tématu učitel předvede shluk sestavený v minulé hodině) Jaké obrazce jsme se naučili vyrábět? Co znamená "symetrie"? Jaké symetrické obrazce dokážete vyjmenovat?

Učitel může žákům nabídnout hru „Dokonči symetrický obrazec“ v jeho polovině. Zde může učitel dle vlastního uvážení nabídnout samostatnou práci, poté je nutné žákům připravit kresby, nejlépe na kus papíru v krabici, nebo nabídnout provedení této práce na tabuli, přičemž k dokončení úkolu vyzve několik žáků. .

Jak označujeme detaily? S jakým zařízením? Podařilo se vám vyrobit si doma vlastní šablonu? A jak s nimi správně pracovat?

Učitel na tabuli nabízí různé možnosti umístění šablon, studenti si musí vybrat správné řešení. Možnosti chyb mohou být následující: a) umístění do středu; b) umístění je správné, na základě úspory papíru, ale šablona je umístěna na barevné straně; c) vzor není tečný k jedné z formátovacích čar.

Učitel: „Jakým způsobem jsme spojili části v produktu? Jaká pravidla pro práci s lepidlem jste používali? Pojďme si tato pravidla upevnit otevřením učebnice na straně 38. Pojďme si společně přečíst pravidla pro práci s lepidlem. Jaká zařízení tedy potřebujeme pro práci s lepidlem? (podkladový list, hadr, možná lapovací list, kartáč). Kartáč potřebuje speciální péči. Může být různé šířky, malé části se rozmazávají úzkým kartáčem a pro větší obrobek se bere širší kartáč. Lepidlo nesmí na štětci zaschnout, po ukončení práce je nutné jej ihned omýt.

Existuje dokonce báseň věnovaná Clayovi.

Zachraň se rychle -

Lepidlo uniklo z kuchyně!

Nikoho nešetří.

Každý, koho nepotkáte

Nalepený věšák a čepice

Slepil jsem lampu a kabát,

Přilepil tátu na židli -

Nesloupnete to, v žádném případě!

Ve městě zhasnou světla -

Zasekli se také...

A oči se začaly slepovat,

Aby všichni spali.

I. Bzhehwa

diskuse o básni. Jak všichni reagovali na událost popsanou v básni? co je to za událost? Co se stalo na konci? Jaké pravidlo práce s lepidlem lze formulovat? (Studenti odpovídají na otázku: lepidlo musí být zakopáno, musí být nalezeno na přísně určeném místě).

Analýza produktu. Práce s plánem.(5-7 min.)

Učitel: „Dnes na lekci s vámi uděláme záložku. Řekněte mi, proč potřebujete záložku? (studenti hádají). Záložka - stuha, proužek vložený do knihy, aby si všiml požadované stránky. Záložku lze zakoupit v obchodě nebo ji lze vyrobit ručně. Může být z papíru, nití, látky, kovu (ukázka záložek).

Produkt je doporučen na straně 38. Řekněte mi, jak dlouho nám bude trvat vyrobit produkt „Paper Bookmark“, jak obtížné bude tento produkt vyrobit? (studenti se podívají na ikony navržené autory a odpovídají na otázku učitele).

Zvažte náš produkt (učitel také produkt předvádí), odpovězte na otázky mladého technologa. Studenti analyzují navržený produkt a odpovídají na otázky učitele, očekávané odpovědi jsou nabízeny v závorkách.

1. Co budu dělat? (Uděláme záložku). Jaká je jeho vlastnost? (Je symetrický z geometrických tvarů: čtverce, trojúhelníky).

2. Jaké materiály a nástroje budu k práci potřebovat? (Karton, barevný papír, nůžky, značkovací tužka, lepidlo a nářadí na lepidlo).

3. Jak budu dělat práci? Jakými způsoby? (Vystřihněte kousky papíru a přilepte je lepidlem).

4. Co udělám jako první, potom co? Krátký plán práce si sestavíme sami s přihlédnutím k tomu, že si potřebujeme připravit šablony (1. organizace pracoviště, 2. příprava šablon: vystřihování z sešitu, 3. značení šablon na materiál , 4. řezání, řezání dílů, 5. montáž) .

5. Proč budu vyrábět tento produkt? Produkt lze použít k určenému účelu, vložit do knihy, učebnice.

Výroba produktu. (20-25 min.)

Učitel: Začněme praktická práce, spoléhat se na podrobný plán v učebnici na straně 38 a na snímcích na straně 39. Každou etapu praktické práce budeme kontrolovat na základě snímků učebnice.“ Učitel předvede každou fázi práce.

1. Uspořádejte si pracoviště.

Zkontrolujeme na snímku č. 1, zda máme připravený veškerý materiál a nářadí.

2. Z sešitu vystřihněte kus barevného kartonu podle šablony 1 a podle šablony 2 tři díly po dvou barvách z barevného papíru.

Měli byste získat 2 šablony, jednu ve tvaru obdélníku a druhou ve tvaru čtverce.

Co je zde potřeba udělat? Vystřihněte šablony z aplikace Paper Bookmark. Šablona č. 1 je pruh, obdélník, nanesený na karton v rohu na špatné straně a zakroužkovaný tužkou, šablona č. 2 je zakroužkována na barevném papíru (pouze na špatná strana), použijeme dvě barvy, to znamená, že šablonu zakroužkujeme 2x na jednom papíru a 1x na druhém (zde je to jednodušší takto: žák zakroužkuje šablonu č. 2 třikrát na jednom barevném papíru, po detaily jsou vystřiženy, studenti sedí u jedné lavice, vystřižené díly si mohou vzájemně vyměnit: dva díly za jeden).

3. Odřízněte šablonu 2 podél značky.

Řežeme podél vyznačených čar, podívejte se na snímek číslo 3, měli bychom získat tři trojúhelníky: 1 velký a dva malé.

4. Podle vzniklých šablon vystřihněte detaily z barevného papíru.

Opět označíme vzory na barevném papíru na špatné straně, zakroužíme 2x velký trojúhelník a 4 by měly být malé, pamatujte, že to značíme na špatné straně, šetříte papír. Poté, co jsou všechny detaily oříznuty nůžkami, je třeba předtím zopakovat pravidla pro práci s nůžkami.

Podívejte se na snímek číslo 4, výsledkem jsou následující detaily: 2 velké trojúhelníky, 4 malé z barevného papíru a 1 další obdélník z kartonu,

5. Kompozici začněte lepit od středu dílu 1, pomocí šablony 1 najděte střed dílu.

6, 7, 8. Slepte díly tak, abyste získali symetrický výrobek.

Než začnete lepit díly, rozložte symetrickou kompozici na karton, začněte od středu.

Zkuste odpovědět na otázku: jak najdeme střed obrazce? Studenti na tuto otázku odpoví a učitel otevře možnosti v tabulce. V tomto případě může učitel vizuálně demonstrovat navrhované možnosti. Pokud některé možnosti nejsou pojmenovány, vysloví učitel možnosti sám. Po pojmenování možností se navrhuje vybrat takovou, kterou lze použít v praktické práci, přičemž všechny „plusy“ a „mínusy“ možností jsou označeny ve sloupci „Poznámky“. "Snažte se dokázat, že zvolená možnost je pro daný úkol vhodnější než ostatní."

Jak najít střed postavy?

Poznámky

Tvar dvakrát ohněte

Ale pamatujeme si detail a produkt se ukáže jako nedbalý.

Označte pravítkem

Linku nelze použít

Nahoru položte šablonu (střed figurky je vyznačen na šabloně) a uprostřed propíchněte šídlem

Nevíme, jak používat šídlo

Vystřihněte ¼ šablony č. 1, připevněte k dílu a označte střed tužkou.

Nejlepší varianta, víme, jak řezat a používat tužku při značení.

Nyní můžete rozšířit detaily, ale musíte si uvědomit, že symetrie by měla být nejen ve tvaru, ale také v barvě.

Zde mohou studenti předvést možnosti záložek se správnou symetrií a s chybou, zatímco studenti vyberou správnou možnost. Věnujte také pozornost možnostem navrženým v sešitu na straně 15.

Po rozložení dílů můžete začít lepit. Jaká jsou pravidla pro práci s lepidlem?

Pojďme si to shrnout.(3-5 min.)

Koná se výstava prací. Studenti shrnují svou práci. Předvádějí své výrobky a říkají, co se při práci stalo, co by se mělo naučit? Bylo náročné práci dokončit, odpovídá tato práce komplexností tomu, co autoři uváděli? Jak hodnotíte svůj produkt, je udělaný úhledně, nebo potřebujete něco dodělat?

Učitel také výrobky rozebírá, dbá také na přesnost vystřižených forem, správnost a správnost umístění dílů.


Při čtení knihy je důležité si zapamatovat a opravit stránku, na které jste se zastavili, v tomto případě pomůže záložka. Pro nákup tohoto jednoduchého příslušenství není vůbec nutné chodit do papírnictví, doporučujeme vyrobit si záložky do knih vlastníma rukama. Věřte mi, je to velmi snadné! Navrhujeme, abyste si vyrobili nějaké originální záložky do knih z barevného papíru, plsti, nití a kancelářských spon. Vezměte na vědomí níže uvedené nápady.

Pojďme se tedy nejprve na pár podívat jednoduchými způsoby a vytvořte si záložku do knihy vlastníma rukama pomocí improvizovaných materiálů.

Z papíru

světlé a velmi krásná řemesla papír lze vyrobit s dětmi. Nářadí neobvyklé nápady v životě.

Možnost číslo 1 - Červ

Budete potřebovat:
  • Vzorek;
  • Proužky barevného papíru;
  • List barevné lepenky;
  • Lepidlo;
  • Nůžky;
  • Stuha;
  • Děrovačka.
Jak to udělat:

Možnost číslo 2 - Srdce

Pokud hledáte neobvyklými způsoby vytváření záložek pro knihy z barevného papíru, pak je tato možnost právě pro vás. Na práci budete potřebovat minimum času.

Budete potřebovat:

  • Vzorek;
  • Nůžky;
  • Lepidlo;
  • List barevného papíru.
Jak udělat:

Možnost číslo 3 - Origami Ježek

Začněme vytvářet origami z papíru, získáte nádherné záložky do knih. Takže, začněme.

Budete potřebovat:

  • List hnědého a světle hnědého origami papíru;
  • Bílý papír;
  • Popisovač černý;
  • Nůžky;
  • Lepidlo.
Technika výroby:
  1. Světle hnědý kus papíru přeložte diagonálně v obou směrech.
  2. Ohněte list tak, aby vznikl trojúhelník, horní část listu přeložte na polovinu.
  3. Nyní přehněte uprostřed pravou stranu trojúhelníku a poté levou.
  4. Poté okraje rozložíme, levá strana trojúhelníku musí být složena rovnoběžně se středovou svislou čarou obrázku.
  5. Opakujte totéž s druhou stranou.
  6. Poté musíte oba konce ohnout do vytvořených kapes.
  7. Do rohu záložky vložte list tmavě hnědého papíru, na hnědý list nakreslete obyčejnou tužkou bodce, vystřihněte a přilepte.
  8. Udělej oči, nakresli nos. Takže tvorba origami záložek pro vaše knihy skončila.

Možnost číslo 4 - Vánoční stromeček Origami

Podívejte se na několik dalších skvělých nápadů, které se vám budou hodit při vytváření záložek do knihy, podívejte se na navrhovanou mistrovskou třídu. S takovými origami záložkami do knih děti určitě potěšíte.


Budete potřebovat:

  • Zelená kniha origami;
  • Hnědý papír;
  • Lepidlo;
  • Nůžky;
  • Flitry.
Jak to udělat:

Možnost číslo 5 - Záložka s tkaním "kravata"



Budete potřebovat:
  • 4 proužky papíru ve dvou barvách;
  • Nůžky;
  • Lepicí páska je oboustranná.
Pracovní proces:

Možnost číslo 6 - Záložka - myš


Budete potřebovat:

  • Jednoduchá tužka;
  • Barevný papír;
  • Krajka;
  • Nůžky;
  • Kancelářské lepidlo.
Jak to udělat:

Z plsti

Docela zajímavé jsou nejen záložky z papíru, ale i z plsti. Zkusme je vyrobit společně.

Sova



Budete potřebovat:
  • Vzorek;
  • Kousky fialové, růžové a bílé plsti;
  • Vlákna;
  • Jehla;
  • Tavná pistole.
Výrobní vlastnosti:

Šaty

Budete potřebovat:
Technika:

  1. Přeneste obrysy vzoru na látku a kousek plsti.
  2. Vystřihněte tyto části, slepte je dohromady, pak musíte všechno blikat podél obrysů.
  3. Šaty přilepte na gumičku a máte hotovo. Taková záložka ruční bude skutečnou ozdobou vaší knihy.

Z vláken

Vytvořte originální záložku vlákna pomocí jednoduchý obvod výrobní. Je to velmi jednoduché.

Pompon

Budete potřebovat:
  • Pletení;
  • Nůžky.
Jak to udělat:
  1. Omotejte nitě kolem prstů, jak je znázorněno na fotografii.
  2. Výsledný přadenec uprostřed svažte a ponechte okraj pro zavěšení.
  3. Svázané přadeno pak po stranách přestřihněte, získáte bambulku.
  4. Pomlázku vytvarujte pomocí nůžek do koule. Takové záložky si můžete vyrobit z nití různých barev podle vlastního vkusu.

Z kancelářských sponek

I obyčejné kancelářské sponky se mohou stát základem pro jedinečnou záložku. Toto psací potřeby stačí ozdobit mašlí, knoflíky nebo nitěmi a získáte zábavnou záložku. Dalším nápadem je roztáhnout kancelářskou sponku, ohnout ji ve formě srdce, hvězdičky nebo hudebního klíče. Není to originální?


Zkuste si sami vyrobit exkluzivní záložku, je to velmi jednoduché. Představujte si a obdivujte výsledky své vlastní práce!

Použijte různé skvělé nápady scrapbooking, experimentovat a vytvářet.

Některé další zajímavé nápady a mistrovské kurzy

Téma : PAPÍR . PAPÍROVÁ ZÁLOŽKA

Typ lekce: systematizace znalostí.

Pedagogické úkoly: rozvíjet schopnost pracovat s papírem, používat potřebné nástroje a adaptace, rozvi Kreativní dovednosti vzbudit zájem o téma.

Plánované výsledky vzdělávání:

Předmět: umět pracovat se šablonou, používat ji jako předlohu pro výrobu potřebných částí výrobku, znát pravidla pro práci s nůžkami, lepidlem a aplikovat je v praxi.

Metapředmět (kritéria pro utváření / hodnocení složek universálních vzdělávacích aktivit - UUD):

Regulační: s pomocí učitele plánují vlastní aktivity: sestavují plán, určují sled akcí; ve srovnání s učitelským vzorem nebo zobrazeným v učebnici, vzdělávacím filmu, rozlišují správně splněný úkol od nesprávného, ​​opravují a kontrolují své jednání a jsou schopni seberegulace.

Poznávací: vyhledávat a zvýraznit potřebné informace z různých zdrojů: učebnice, naučný film, dříve nabyté znalosti a své životní zkušenosti, odpovídat na otázky, porovnávat, analyzovat, vyvozovat závěry; sestavit algoritmus činnosti.

komunikativní: dokážou zcela plně a srozumitelně vyjádřit své myšlenky, sdělit svůj postoj všem účastníkům vzdělávacího procesu, klást otázky za účelem získání úplnějších informací o předmětu činnosti, respektovat partnera i sebe v komunikaci.

Osobní UUD: jsou motivováni ke studiu, získávají počáteční pracovní dovednosti a schopnosti, chápou svůj význam pro člověka, chápou, že knihy jsou naším bohatstvím, uvědomují si, že je třeba je chránit, projevují zájem o věc; osvojit si počáteční dovednosti adaptace ve společnosti.

M Metody a formy vzdělávání: vysvětlující a názorné, praktické; individuální, čelní.

Materiály a vybavení: barevný papír, lepidlo, nůžky; počítač, projektor, plátno.

Vizuální demonstrační materiál: multimediální rozsah: elektronická příloha učebnice N. I. Rogovtseva, N. V. Bogdanova, I. P. Freytag „Technology“ (CD), téma „Záložka z papíru“.

Základní pojmy a pojmy: záložka, papír, šablona, ​​symetrie, řez, lepidlo, žehlička.

Ó organizační struktura (scénář) lekce

I. Příprava na vnímání nového materiálu.

Prezentace tématu a cílů lekce.

Ukázka multimediálního filmu "Paper Bookmark", I. díl od slov "Jedna kniha učí tisíc lidí ..." až "...netrhejte stránky."

Víte, jak se o knihy starat? Víte, jak správně zacházet s knihami?(Student odpovídá.)

Jak označíte stránku, kde jste skončili?

Ukázka multimediálního filmu "Paper Bookmark", I. část před zastavením vlaku 3.

Zobrazit, zda máte záložky. Co jsou? Z jakého materiálu jsou vyrobeny?

Lidé přišli se záložkami už dávno, pochopili hodnotu knih a důležitost péče o ně.

Ukázka multimediálního filmu „Záložka vyrobená z papíru“, část I na slova „V současné době se záložky vyrábějí z různých materiálů ...“.

Co budeme dnes ve třídě dělat? (Student odpovídá.)

Ukázka multimediálního filmu "Papírová záložka", I. díl do konce.

II. Praktické činnosti.

Jaké materiály, nástroje a přípravky budeme k výrobě záložky potřebovat?

Ukázka multimediálního filmu "Papírová záložka", díl II až po slova "Pamatujte na pravidla pro práci s lepidlem a nůžkami."

Příprava pracoviště.

Podívejte se, zda máte na stole všechny uvedené materiály, nástroje a přípravky. Prosím opravte, pokud je něco špatně.

Dohled nad výrobou produktu.

V jakém pořadí by měla být záložka provedena?

Ukázka multimediálního filmu „Papírová záložka“, část II do konce.

Zopakujme si algoritmus akcí a sestavme plán.

Sestavení pracovního plánu (pod vedením učitele, podle zhlédnutého filmu).

Pracovní plán:

1. Vezměte si sešit a vystřihněte z něj šablony 1, 2, 3.

2. Nakreslete šablonu 1 na barevný karton.

3. Třikrát zakroužkujte vzory 2 a 3 na barevném papíře.

4. Ořízněte šablonu 2 podél značky.

5. Zakroužkujme nové vzory na barevném papíře (vyrobíme dva přířezy jedné barvy a čtyři jiné).

6. Vystřihněte všechny detaily.

7. Uspořádejte díly symetricky na polotovaru záložky.

8. Přilepte detaily, začněte od středu.

9. Zkontrolujeme, zda je vzor symetrický.

10. Pojďme hodnotit produkt.

Porovnejte s plánem daným autory učebnice.

Ukázka multimediálního filmu „Papírová záložka“, díl III.

Před zahájením práce si zapamatujte pravidla pro práci se šablonou a zopakujte si pravidla pro práci s lepidlem(učebnice, str. 38).

Studenti postupují podle textu.

Spánek tě přemohl,

Cítíte odpor k pohybu?

Tak to udělej se mnou

Cvičení je:

Vytáhněte nahoru, stáhněte dolů

Konečně se probuď.

Roztáhněte ruce více.

Jedna dva tři čtyři.

Ohnout se - tři, čtyři -

A skočte na místo.

Na špičce, pak na patě.

Všichni cvičíme.

Samostatná práce studentů.

Jít do práce. Pomůže vám plán a kresba v učebnici na straně 39.

III. Výsledky lekce. Odraz.

Naše lekce se blíží ke konci. Co jste se dnes naučili?

Učitel může celé třídě ukázat nejzajímavější a nejoriginálnější záložky.

jak se ti dneska pracovalo? co se ti obzvlášť líbilo? Co byste chtěli udělat jinak?

Dáte svou záložku někomu nebo si ji necháte pro sebe?

Vaše záložky budou hrát důležitou roli: uloží jednu nebo více knih.

Doplňkový materiál k lekci

Z HISTORIE ZÁLOŽKY *

Potřeba nějakého zařízení potřebného k označení správných stránek v knize byla identifikována již ve starověku.

Bez záložek bylo velmi obtížné pracovat s obrovskými objemy listů. Pokud necháte knihu otevřenou se stránkami dolů, může dojít k poškození vazby a stránek.

Historie záložek je úzce spjata s vývojem knih. Přestože nejstarší datum vzniku záložek není známo, je zřejmé, že již ve starověku – kdy byly základem rukopisů papyrusové svitky – se již záložkami označovaly místa, kam se dostalo čtení. Ostatně svitky dosahovaly někdy i více než 40 m délky. Jednou z nejstarších záložek byla lepicí záložka vyrobená z pergamenu.

Mezi 13. a 15. stoletím se objevily záložky vyrobené mnichy. Byly nalezeny v raných tištěných knihách. Mniši je vyráběli z pergamenu nebo kůže, přičemž použili zbytek materiálu, který šel na obálku knihy. Tyto záložky měly různé tvary – jednoduchý proužek, připínací trojúhelník nebo složitější – s otočným číselníkem, který označoval sloupec na stránce.

Taková záložka byla připevněna k niti, po které se dala posouvat nahoru a dolů, aby se na stránce označovala přesná úroveň. Záložka měla otočný kotouč, který označoval sloupec (text byl umístěn ve sloupcích, obvykle byly číslovány od 1 do 4).

Záložka rotujícího disku

V 15. století i přes nástup tisku vycházely knihy stále ve velmi omezeném množství a byly velmi cenné. Jedna z nejstarších (známých) zmínek o používání záložek je z roku 1584, kdy Christopher Barker ** daroval rukopis s hedvábnou záložkou královně Alžbětě I.

Obyčejné, v našem chápání, se záložky objevily až v XVIII-XIX století.

Shrnutí lekce

Z předmětu "Technika" 1. třída

Téma. Práce s papírem a kartonem. Aplikace "Záložka z papíru" .

Učitel: Vershinina Anna Vladimirovna


MBOU "Střední škola č. 76"

Shrnutí lekce z učebnice „Technologie. 1 třída". Autoři: N.I. Rogovtseva a další.

Téma

Osobní: formování vzdělávacího a kognitivního zájmu o nové učební materiál a způsoby, jak vyřešit nový konkrétní problém.
Regulační: utváření schopnosti plánovat své jednání v souladu s úkolem a podmínkami pro jeho realizaci, plánovat a provádět práci na základě snímků a textových plánů uvedených v učebnici, porovnávat tyto typy plánů, provádět symetrické aplikace z geometrických tvarů podle daného vzoru
Poznávací: vytvoření představy o původu záložky, prozkoumávat, pozorovat, porovnávat, porovnávat druhy papíru podle barvy a tloušťky, ovládat techniky práce s papírem, pravidla práce s nůžkami, označování dílů podle šablony a ohýbání, pravidla spojování dílů výrobku lepidlem.
komunikativní: rozvoj schopnosti pracovat s informacemi. (Studenti vstoupí do třídy, posadí se).
Zkontrolujte připravenost na lekci.
Jedna kniha naučí tisíc lidí. Kniha je malá, ale dala rozum. Jak chápete význam těchto přísloví?Je velmi důležité se o knihy staratPotřebuješ, abych udržoval pořádekMarně nepřevracej stránky -Kde jsem tam čtu. (záložka)
Dnes na lekci uděláme záložku do knihy.
Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se ta záložka vzala?
Na jaké otázky byste rádi odpověděli?
Udělejme si výlet do minulosti.
Zobrazit video z CD disk -ROM Dostali jste odpovědi na své otázky? Před dokončením produktu probereme plán naší práce. (Videoklip)
    Uspořádejte si pracovní prostor. Vystřihněte šablonu ze sešitu Šablonu č. 1 zakroužkujeme na karton a vystřihneme přířez. Šablonu č. 2 zakroužkujeme na barevný papír a vystřihneme přířez. Umístěte vzor symetricky na polotovar záložky a přilepte detaily. Podívejme se, co by se mělo stát
Učitel názorně demonstruje fáze práce.
Nyní na obrazovce uvidíte sled prací. Buď opatrný. Pokuste se dokončit pořadí akcí.
Výslovnost etap práce na základě technologické mapy.