Конспект індивідуального заняття з дітьми, із затримкою психічного розвитку. ЗПР. Конспети занять, НОД з дітьми із затримкою психічного розвитку План конспект індивідуального заняття дітьми із зпр

Розділи: Логопедія

Вигляд заняття: корекційне (дефектологічне).

Форма заняття: групова (4-6) чол.

Мета: Корекція зорової, тактильної, слухової уваги методами кінезіології та через корекційний ігротренінг.

Тривалість заняття: 45 хвилин.

План заняття:

  1. Організаційний момент (гра на розігрів, масаж БАТ) – 2 хвилини.
  2. Виклик – 1 хвилина.
  3. Розминка – 5 хвилин.
  4. Основна частина – 34 хвилини.
  5. Фізмінутка (гімнастичні вправи з гімнастикою для очей, кінезіологічна вправа на корекцію уваги, гра “кулак – ребро – долоня”).
  6. Підсумок заняття – 2 хвилини.
  7. Рефлексія – 1 хвилина.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Гра на розігрів "дзеркало". Масаж БАТ. Додаток 1.

- Хлопці, ви любите змагатися? (Так!)

– Сьогодні, пропоную поборотися вам за звання “Найуважнішого” та отримати медаль від феї Увага. Медаль отримає той, хто набере більше жетонів за правильні відповіді.

3. Розминка.

- Давайте спочатку проведемо розминку. Відгадайте загадки. Учень називає відгадку, на екрані з'являється картинка і дитина отримує жетон за правильну відповідь. Презентація .(Слайди 1–5.)

  1. На городі біля доріжки сидить сонечко на ніжці. Тільки жовті промені не гарячі. (Соняшник.)
  2. Сидить дід, сто шуб одягнений, хто його роздягає, той сльози проливає. (Цибуля.)
  3. Якщо, я потрібна буваю, про тебе я забуваю, але коли несу їду, - повз рота я не пройду. (Ложка.)
  4. З гарячої криниці через ніс водиця ллється. (Чайник.)
  5. Подивіться, будинок стоїть, до країв водою налитий, без вікон, але не похмурий, з чотирьох боків прозорий, у цьому будиночку мешканці – умілі плавці. (Акваріум.)

– Молодці! Початок у вас добрий. Продовжимо далі.

4. Основна частина.

Вчитель: Запам'ятайте зображення (30 с) і намалюйте якомога точніше по пам'яті. (Слайд 6).

Роботи звіряються із зображенням на екрані, виправлення вносяться олівцем іншого кольору.

Вчитель: На столі виставлені іграшки та предмети (Заєць, синій кубик, лялька, машинка, м'яч).

Діти уважно дивляться та намагаються запам'ятати (30сек). Педагог закриває спеціальним екраном предмети, здійснює перестановку предметів, після чого діти повинні визначити, що змінилося (повторюють 2-3 рази). За правильні відповіді діти одержують жетони.

Гра "чарівний мішечок". Діти виходять у коло.

Вчитель: Визначте на дотик предмети (ялинка, кубик, гриб, клубок, кулька, намисто, лінійка, лялька – пупс, гудзик, літера “Р” пластмасова.)

Робота із сюжетними картинками (за партами).

Гра "знайди відмінності" (засікається час).

У кожного учня своя картинка. Діти знаходять різницю, по черзі називає їх. Жетони одержують ті, хто знайшов більше відмінностей або виконав усе правильно.

Фізмінутка (Діти виходять через парт) :

– гімнастичні вправи з гімнастикою для очей,

- кінезіологічна вправа на корекцію уваги, гра "кулак - ребро - долоня" (З пастками). Додаток 1.

Вправа - гра "хто уважний?" на корекцію слухової уваги (за партами).

Вчитель: Послухайте уважно віршовані тексти, запам'ятайте та назвіть усі слова, що позначають дії предметів.

Учні одержують жетони за правильні відповіді.

Сидить білка на візку,
Продає вона горішки.
Біжить руда лисиця,
Зайця з'їсти вона хоче.

Ішов лісом спритний ведмедик,
На нього впала шишка.
Шепче вночі мені на вушко,
Казки різні подушки.

Гра на корекцію уваги та формування міжпівкульного комісура "вухо - ніс" 3-4 рази (Діти виходять у коло). Додаток 1.

Вчитель: Молодці! А зараз будьте уважні.

– Відкрийте зошити та візьміть олівець.

- Намалюйте грибок праворуч від будиночка, але лівіше квіточки і нижче ялинки (Інструкція вимовляється 2 рази).

Діти малюють, потім звіряють з еталоном, відзначають малюнок знаком "+", якщо все зображено, правильно, згідно з інструкцією, звіряють з еталоном.

(Слайд 7)Вчитель наголошує на правильних варіантах жетонами.

Вчитель: Молодці, впоралися з усіма завданнями! Порахуйте усі свої жетони. Визначається переможець, якому вручається медаль “Найуважніший” та суперприз від феї Увага. Інші діти отримують заохочувальні призи (Вітаміни).

6. Рефлексія. Закінчення заняття.

– Намалюйте свій настрій.

– Заняття закінчено. До побачення.

Список використаної літератури.

  1. О. А. Степанова.Профілактика шкільних проблем. М., Т. Ц., "Сфера", 2003 р.
  2. А. Ф. Ануфрієва. С. Н. Костроміна.Як подолати труднощі у навчанні дітей. "Вісь - 89", Москва, 2005 р.
  3. О. Л. Сиротюк.Навчання дітей із урахуванням психофізіології. М., Т. Ц., "Сфера", 2001 р.
  4. Холодова О." Юним розумникам і розумницям: " Інформатика, логіка, математика ..."
  5. Робочий зошит для 1-4 класів. Росткнига, 2008 р.
  6. Н. В. Сократова. Сучасні технологіїзбереження та зміцнення здоров'я дітей. М., Т.Ц. "Сфера" 2005 р.

Ця корекційно-розвивальна програма необхідна в умовах сучасної освітироботи з дітьми, які мають ЗПР.

За останні три роки відзначається тривожна тенденція зростання кількості дітей з відхиленнями фізичного та психічного здоров'я, які зумовлені біологічними, екологічними, соціально-психологічними та іншими факторами, а також їх поєднанням. Значну частину серед цих дітей займають діти із затримками психічного розвитку(ЗПР).

Затримка психічного розвитку – це уповільнення темпу розвитку психічних процесів, яке найчастіше проявляється під час вступу до школи і виявляється у недостатності загального запасу знань, обмеженості уявлень, незрілості мислення, малої інтелектуальної цілеспрямованості, переважання ігрових інтересів, швидкого перенасичення в інтелектуальній діяльності. На відміну від дітей, які страждають на олігофренію, ці діти досить кмітливі в межах наявних знань, значно продуктивніші у використанні допомоги. При цьому в одних випадках на перший план виступатиме затримка розвитку емоційної сфери. різні видиінфантилізму), а порушення в інтелектуальній сфері будуть виражені не різко. В інших випадках, навпаки, переважатиме уповільнення розвитку інтелектуальної сфери.

Затримка психічного розвитку в дітей віком може бути обумовлена ​​багатьма чинниками. Зокрема, це: спадкова схильність, порушення функціонування мозку у період внутрішньоутробного розвитку, родові ускладнення, хронічні та тривалі захворювання у ранньому дитинстві, невідповідні умови виховання тощо.

Залежно від цих факторів виділяють різноманітні форми ЗПР.

Конституційного та соматогенного походження - дитина мініатюрна і зовні тендітна структура його емоційно-вольової сфери відповідає більш раннього віку, часті хвороби знижують вимогливість батьків, загальна слабкість організму знижує продуктивність його пам'яті, уваги, працездатності, гальмує розвиток пізнавальної діяльності.

Психогенного походження - обумовлена ​​невідповідними умовами виховання (надмірна опіка або недостатня турбота про дитину). Розвиток затримується внаслідок обмеження комплексу подразнень, що надходять із довкілля.

Церебрально-органічного походження – найстійкіша та найскладніша, зумовлена ​​ураженням головного мозку дитини внаслідок патологічних впливів (переважно у другій половині вагітності). Враховуючи низький рівень розумового розвитку, проявляється у труднощах засвоєння навчального матеріалу, відсутністю пізнавального інтересу та мотивації вчення.

Значна частина дітей із затримкою психічного розвитку, отримавши своєчасну корекційну допомогу, засвоює програмний матеріал та «вирівнюється» після закінчення початкової школи. У той же час, багато дітей і в наступні роки навчання вимагають особливих умов організації педагогічного процесучерез значні проблеми у засвоєнні навчального матеріалу.

Дитина, яка має подібні труднощі, вимагає ретельного психолого-педагогічного вивчення для визначення оптимальних і ефективних методівнавчання.

Ця корекційно-розвивальна програма необхідна в умовах реальної сучасної освіти роботи з дітьми, які мають ЗПР .

Оскільки у дітей із затримкою психічного розвитку спостерігаються розбіжності сенситивних періодіврозвитку психічних функцій щодо їх відношенню до віку дитини, то при створенні цієї програми та розробці занять було враховано групи порушень пізнавальної сфериу дітей із ЗПР і був використаний принцип компенсації недостатнього розвитку якостей, здібностей та функцій.

Структура корекційної програми

Мета програми - встановлення та сприяння налагодженню психологічного контакту з дитиною, створення та підтримка бажання до самовивчення та самовиховання, активізація та стимулювання пізнавальної діяльності, розвиток емоційно-вольової сфери, дрібної моторикируки, навчання комунікативної та невербальної поведінки, навичок співпраці, виховання співчуття, доброзичливості, взаємодопомоги та інших позитивних рис характеру дитини із затримкою психічного розвитку.

1. Завдання:

Зняття емоційної напруги та створення емоційно-комфортної атмосфери.

Розвивати пізнавальну активність;

- розвивати пізнавальні психічні процеси: сприйняття, спостережливість, продуктивні способи запам'ятовування, вміння рівномірного розподілу уваги, процеси мислення (аналізу, синтезу, узагальнення, класифікації, висновків, розуміння причинно-наслідкових зв'язків), мови.

Розвивати загальну та дрібну моторику рук;

Розвивати навички емоційної саморегуляції.

Методи та форми роботи:

Вправи на розвиток пізнавальної та емоційно-вольової сфери.

Комунікативні, дидактичні та рухливі ігри.

class="eliadunit">

Вправи в розвитку моторики.

Релаксаційні вправи.

Ігротерапія.

Психогімнастика.

Матеріали та обладнання: пісочниця, кольорові олівці, простий олівець, стимульний матеріал, папір А4, м'ячик Су-Джок, пензлик, фарби, сумка, магнітофон.

2. Організація занять

Заняття проводяться індивідуально з дитиною старшого дошкільного віку із затримкою психічного розвитку. Частота занять – 2 рази на тиждень.

Тривалість 25-30 хвилин, але необхідно враховувати індивідуальні особливостідитини із ЗПР.

Кількість занять – 10.

Критерій ефективності програми

Критерієм ефективності програми є проведення первинного та вторинного діагностування за допомогою методики Забрамної С.Д. з книги «Від діагностики до розвитку», за результатами якого складається корекційно-розвивальна програма. Протягом занять використовуються психодіагностичні вправи зі збірки за допомогою яких можна простежити динаміку розвитку дитини.

Програма сприяє достатньому рівню розвитку пізнавальних психічних процесів (пам'яті, мислення, уваги, мови) та збалансуванню емоційного розвиткудитини за результатами діагностики після участі дитини на корекційній роботі.

Людмила Соколова

Індивідуальне корекційне заняттяз дитиною із ЗПР

Тема: «Комахи»

Закріплення лексичної темиза планом дефектолога

Завдання:

1) Корекція та розвиток психічних процесів: зорового та слухового сприйняття, концентрації, розподілу уваги, мислення, творчої уяви, пам'яті. Розвиток зв'язного мовлення, вміння координувати слово з рухом.

2) Розширення знань про навколишній світ, закріплення уявлень про комах.

3) Розвиток дрібної моторики рук, загальної моторики; розвиток апарату артикуляції, навчання елементам саморозслаблення, розвиток міміки, пантоміміки.

Хід заняття:

Заходимо з дитиною, сідаємо за стіл.

Сашко, з яким настроєм ти прийшов у дитячий садоквранці?

Який зараз у тебе настрій?

Сьогодні до нас залетіла бджілка! Вона принесла цікаві ігриі пропонує пограти із нею. Давай подивимося на картинки. Перелічи, кого ти бачиш?

Дитина називає (бджола, бабка, жук, мурахи, коник, метелик, Божа корівка, оса, гусениця, муха).

Як можна одним словом назвати всіх, хто тут намальований? (Комахи).

Молодець, Сашко.

У комах тіло розділене на голову, груди, черевце. Голова відокремлена від грудей. На ній розташовані очі, рот, вусики. У комах 6 ніг – кінцівки, пристосування для бігу, стрибків, плавання, копання. Деякі мають крила. Живляться комахи рослинами, зернами.

(Розглядаємо комах по картинках).

А зараз послухай загадки і відгадай, про кого вони.

У лісі біля пня – метушня, біганина:

Народ робітник весь день клопочеться,

Собі місто будує.

(Мурахи)

Домогосподарка

Політає над лужком,

Поклопочеться над квіткою –

Він поділиться медком.

Блакитний аеропланчик

Сів на білу кульбабу.

(Стрекоза)

Жу-жу-жу-жу,

Я на гілці сиджу,

Літеру «Ж» все тверджу.

Знаючи твердо літеру цю,

Я дзижу навесні та влітку.

Модниця крилата,

Сукня смугаста,

Зростанням хоч і малюк,

Укусить – буде погано.

На великий кольоровий килим

Села ескадрилья,

То розкриє, то закриє

Розписні крила.

(Метелики)

Стрибає пружинка -

Зелена спинка

З трави на билинку,

З гілки на стежку.

(Коник)

Чорні чобітки.

Чорний горошок.

Червоні сорочки.

Мала козирка.

(Божа корівка)

Волосата, зелена,

У листі ховається вона.

Хоч і багато ніжок,

Бігати все одно не може.

(Гусениця)

Ходить над нами

Догори ногами,

З нами обідає,

Усього скуштує.

Станеш гнати,

Почне дзижчати.

Цілий день літає,

Всім набридає.

Дитина відгадуй загадки, шукає відгадки на картинках.

Молодець, ти добре впорався із завданням.

А зараз ми пограємось у гру, яка називається «4-й зайвий». Подивись уважно на картинку і скажи, яка зайва картинка, не підходить до інших. (Варіанти: «Сова, папуга, ворона, коник», «Бджола, лілія, ірис, астра», «Жук, метелик, гусениця, заєць», «Ромашка, дзвіночок, конюшина, сонечко»).

А зараз я називатиму слова, ти уважно слухати і визначати, яке слово зайве, не підходить до інших, і чому, і називати його.

«Метелик, бабка, корова, жук» (Корова)

«Бджола, оса, джміль, лисиця» (Лиса)

«Коник, дзвіночок, гусениця, сонечко» (Дзвоник)

«Береза, муха, бджола, мураха» (Береза)

«Жук, літак, оса, метелик» (Літак)

Чудово! А тепер давай пограємось із пальчиками.

Пальчикова гімнастика

На лужку по ромашках Руки повернути долонями вниз, вібрувати

пальцями.

Жук летів у кольоровій сорочці. Повільно згинати та розгинати пальці.

Жу-жу-жу, Бавовни в долоні на кожен склад.

Я з ромашками дружу. Підняти руки вгору, розвести пальці віялом,

Тихо на вітрі гойдаючись, похитуючи з боку на бік, повільно

Низько, низько нахиляюся. нахилити руки вперед.

Подивися на картку. На ній намальовані цифри. Щоб дізнатися, що тут намальовано, потрібно поєднати цифри по порядку. Потрібно поставити олівець в точку №1, потім очками знайти точку №2 і довести до неї лінію, і т. д. (Попередньо повторюємо з Сашком рахунок до 10)

Дитина виконує завдання.

Молодець! Що вийшло? (Метелик). А зараз давай дізнаємось, на якого з цих метеликів перетворилася гусениця?

Дитина виконує завдання.

Давай перетворимо гусеницю на метелика. Збери метелика за зразком.

Чудово! Зараз давай подуємо на метелика. (Дихальна гімнастика).Вдихаємо через ніс, потім робимо губи трубочкою і видихаємо повітря довго, протяжно на метелика. (Повторити 3-4 рази).


Молодець, а зараз давай пограємось у гру, яка називається «Коники». Давай встанемо на килим. Промовляй слова цієї гри разом зі мною.

Координація промови з рухом

«Коники»

Піднімайте плічка, Робити рухи плечима (вгору-вниз).

Стрибайте, коники. Стрибати на шкарпетках.

Стриб скок,

Стриб скок,

Стоп, сіли. Присідати.

Травушку поїли, Бавовна в долоні.

Тишу послухали. Прислухатися, приставляючи руку до вуха.

Вище, вище, високо. Стрибати на шкарпетках.

Стрибай на шкарпетках легко!

Дуже добре! Давай сядемо за стіл. Уважно подивися на картинку та знайди гусеницю, що намальована на портреті.


Дитина виконує завдання.

Чудово! А тепер допоможемо бджілкам долетіти до квітки. Перед тобою картка потрібно провести лінію в шаблоні доріжки, намагаючись не відривати при цьому руку.

Дитина виконує завдання.

Молодець! Пограємо у гру: я зараз перерахую слова, коли серед них зустрінеться комаха, лясни в долоні:

Вікно, стілець, метелик, дерево, цебро, бджола, жук, горобець, бабка, кульбаба, спідниця, коник, оса, яблуко, жираф, комар, пісок, олівець, гусениця, літак, хмара, муха, мураха, лист, м'ячик, заєць, сонечко.


Розумник! Давай пройдемо і сядемо на килим. (Звучить звуковий запис). Уяви, що ти сидиш на пляжі, сонечко тебе зігріває, ворушитися не хочеться. Раптом муха прилетіла і сіла на лобик. Щоб прогнати муху, поворухнули бровами. Муха кружляє біля очей – поморгайте ними, перелітає з щоки на щоку – надувай по черзі кожну щоку, вмостилася на підборіддя – посувай щелепою. Муха полетіла.

Давай сядемо за стіл.

Фонопедична вправа «Муха»

Над ведмедем біля вуха

Ціла година дзижчала муха:

Комарі летять, летять і пищать:

«З-з-зу, з-з-зу – укушу! З-з-з...»

«Ж-ж-ж…» «З-з-з…»

(Дитина промовляє текст різним за висотою голосом: за мух – низьким, за комара – високим).

Чудово впорався! І ще одне завдання. Подивися на картку, назви та закресли зайвий малюнок. Розфарбуй стільки кіл, скільки намальовано комах.(У разі труднощів допомогти Саші)


В ув'язненні масаж для рук (сухий басейн).


А зараз бджілка пропонує викласти квасолею сонечко.


Сашко, тобі сподобалося грати з бджілкою?

Молодець! Ти мене порадував! Спасибі тобі!

Вікова група: 3 клас.

Цілі:

1. Сприяти розвитку та корекції інтелектуальних здібностей: просторового уявлення, логічного мислення; розвиток пам'яті, уваги, сприйняття, уяви; продовжувати працювати над засвоєнням учнями розуміння сенсу прислів'їв, засвоєння алгоритму комбінаційного аналізу.

2.Збагачення чуттєвого пізнавального досвіду, розвиток кінестетичної чутливості рук, почуття координації та рівноваги, загальної чутливості, уміння розслаблятися.

3. Виховувати мотивацію до вчення.

Обладнання:

персональний комп'ютер; морські, скляні камінці, геометричні фігури; різнокольорові гудзики; ігрове поле на 9 кв. 4 тарілки, 20 паперових долонь, скріпки, кольорові олівці; 4 круглі килимки-квітки, пісочний годинник.

Дидактичний (роздавальний) матеріал:

картки-завдання для корекції уваги, мислення; індивідуальні картки; бланки з «літерними прикладами», інтерактивна гра – «Загадки».

Хід заняття.

I. Організаційний момент.Психологічний настрой.

Кінезіологічна вправа «Сонце» (Борбат Н.С., загальний емоційний настрій на роботу, розвиток міжпівкульної взаємодії)

Діти входять у клас, виконуючи пальчикову гімнастику (пальцями правої руки по черзі «здоровяться» з пальцями лівої руки, поплескуючи їх кінчиками, потім виконують «кільце» та «ланцюжок») примовляючи:

Сонце радісно прокинулось,

Обережно потяглося,

Промінчикам настав час вставати

І заняття розпочинати.

ІІ. Вступна бесіда, активізація мозкової діяльності

Хлопці, скажіть, будь ласка, яка зараз пора року? Підніміть руки ті, хто народився взимку, навесні, влітку, восени, в якому місяці?

1. Вправа «Чарівний камінь» (Е.Л. Набійкіна, оптимізація тонусу м'язів, активізація мозкової діяльності)

А тепер покладіть руки на коліна долонями вгору, закрийте очі і чекайте, коли на долоню ляже чарівний камінчик. Намагайтеся відчути, який він: теплий чи прохолодний, великий чи дрібний, важкий чи легкий, гладкий чи шорсткий?» (Дефектолог кладе кожному в долоню камінь і запитує учасників про їх відчуття, при цьому учасники не повинні відкривати очі та рухатися, після відповідей діти відкривають очі та розглядають свій камінь)

Камені мають таку велику силу, що як тільки вони стосуються ваших долонь, то відразу переносять у казку.

Ось і ми з вами потрапили в казку, де живуть 12 фей – помічниць та покровительок. Кожен місяць має свою фею, яка все знає і допомагає особливо тим, хто народився в її місяці.

Перед зустріччю з феями треба добре підготуватись.

2. Гімнастика (О.А. Холодова)

а) Коригуюча гімнастика для очей «Лист носом» (знижує напругу в області очей)

Заплющте очі і, використовуючи ніс, як довгу ручку, напишіть своє ім'я у повітрі.

б) «Гойдання головою» (стимулює розумові процеси)

А тепер, дихаємо глибоко, опустіть голову вперед і повільно похитайте з боку в бік. Підборіддя креслить вигнуту лінію.

в) «Шапка для роздумів» (поліпшує увагу, ясність сприйняття та мова)

- «Надягніть шапку», тобто. м'яко загорніть вуха, від верхньої точки до мочки 3 рази.

Тепер я бачу, що у всіх хлопців гарний настрійі ви готові до зустрічі із прекрасними Феями.

ІІІ. Основна частина.

Ось і перша фея. Якщо ви народилися в січні, то ваша фея – Январіна – чарівниця та скульптор. Саме вона допомагає людям прикрашати міста. І в тих людях, що народилися у січні, є талант скульптора. Давайте подивимося, може, і у вас є цей талант.

1. Корекційно-розвиваюча гра «Ґудзики» (Є.В. Кірейчева, розвиток та корекція зорової пам'яті, просторового сприйняття та мислення)

Перед вами «скульптура з гудзиків», подивіться на неї уважно, запам'ятайте, а тепер повторіть те саме розташування ґудзиків на своєму квадраті.

Молодці, ви справжні скульптори.

Якщо ви народилися у лютому, то ваша фея – Лютого. Вона чудова кулінарка, дуже любить готувати різноманітні страви та десерти. Жодне свято не обходиться без участі. І в тих людях, які народилися у лютому, є цей дар. Давайте визначимо, є цей дар у нас, для цього необхідно вирішити буквені приклади.

2. Корекційна вправа «Літерні приклади» (Н. Коваль, корекція розумових процесів, аналізу та синтезу, уваги, розвиток просторової організації діяльності на основі літерного матеріалу.)

Пель + міра - ра + ні =__________ пельмені

Пі + роша - ша + гід - д = _____ пироги

Бак - ак + улоп - п + чки - ы + і =___________булочки

Тева-ва+ф+тем-м+лі=______________тефтелі

Які страви кулінарії ви отримали? (Відповіді дітей). Молодці, ви чудові кулінари.

Якщо ваш день народження у березні, то ваша покровителька – Мартіна. Вона дуже любить тварин, все про них знає, вивчає звички, лікує та годує. Ви, мабуть, теж любите тварин? Тоді фея пропонує вам пограти у гру «Світ загадок».

3. Інтерактивна гра «У світі загадок» (І.Ф. Мотирьова, О. Узорова, Є. Нефьодова, корекція розумових процесів)

(Діти обирають певну категорію та номер питання, потім відгадують загадку).

Якщо ви з'явилися у квітні, то ваша подруга – фея Апреліна. Вона вишукана модниця, розуміється не тільки на вбраннях і прикрасах, але і відмінний дизайнер, якщо ви народилися в квітні, значить, у вас є талант модельєра, художника, дизайнера.

4. Дидактична гра«Веселий модельєр» (Т.Н. Образцова, розвиток зорової пам'яті, просторового сприйняття)

Перед вами геометричні фігури, створіть їх наряд для чоловічків за зразком. Наприклад:

Молодці, ви справжні модельєри.

Усім народженим у травні допомагає фея-поетеса Майя. Вона дуже любить вірші і сама їх вигадує. А ви писали колись вірші?

5. Розвиваюча гра «Знайди риму» (Н.К. Винокурова, корекція та розвиток мови)

Заповніть перепустки словами так, щоб вийшли римовані куплети (читаємо та домовляємо)

Дерева над морем від вітру гойдалися.

Дві пташки випадково у гілках ( зустрілися)

Вона гарна, як картинка.

Він темний, з візерунком на (Спинка)

І небо темніло – гроза (Насувалася)

І пташки, обнявшись, сховалися в листі,

А дощ стукав по зеленій (траві)

Молодці, виявляється, ви чудово підбираєте риму.

Наступні казкові феї допомагають дітям, народженим у червні та липні. Це - Юніна та Іюліна, вони акторки і дуже люблять театр. А ще ті, хто з'явився на світ у липні, люблять подорожувати, адже фея Іюліна ніколи не сидить на місці - вона ходить у походи, літає в далекі країни та ходить під вітрилом по морях та океанах. А де ви побували?

6. Розвиваюча вправа «Знайди кінець прислів'я» (Н.К. Винокурова розвиток мислення, мови)

Феї знають багато прислів'їв та приказок, а ви знаєте? Зараз перевіримо. Перед вами незакінчені прислів'я, з'єднайте потрібні частини прислів'я в лівому та правому стовпчику.

За двома зайцями поженешся, а вдома краще

Зробив справу від того і наберешся

Скажи мені хто твій друг не виймеш рибку із ставка

У гостях добре жодного не зловиш

З ким поведешся а товариша рятуй

Без труднощів і я скажу хто ти

Не поспішай язиком а ліньки псує

Коли я їм поспішай ділом

Як відгукнеться гуляй сміливо

Праця людини годує то не вирубаєш сокирою

Сам пропадай так і відгукнеться

Що написано пером я глухий і німий

7. Корекційна вправа «Знайди схожі прислів'я» (І.Л. Микільська, розвиток мислення, операції порівняння та абстрагування, мови)

У різних народівсвої прислів'я, знайдіть російські прислів'я, схожі за змістом:

З латиської:

Руку не втратиш, то з полиці ложку не дістанеш

(без праці не виймеш рибку із ставка)

З вірменської:

Залишилося справа до завтра - вважай, що застрягло

(зробив справу гуляй сміливо)

З білоруської:

Мовою молоть – не дрова колоти.

(не поспішай мовою - поспішай справою)

З українською:

У гостях добре їсти, пити, а вдома – спати.

(в гостях добре а вдома краще)

Наступна фея – Августина. Вона допомагає всім народженим у серпні. Ця фея дуже цінує час, береже щохвилини і багато встигає зробити. Це дуже цінний дар. А ви маєте? Зараз перевіримо.

8. Вправа з корекції розумових процесів «Морський бій» (Н.Н. Кравченко, розвиток мови, мислення)

Використовуючи таблицю, розшифруйте слова, виконувати це завдання ми будемо на якийсь час і за варіантами: (Час виконання 3 хвилини)

1 варіант

А-7 З-8 Д-10 Е-8 Б-3(школа)

А-2, Б-4, І-4, Д-10, З-5, Б-4, Ж-10 (колобок)

Г-2, Б-4, Е-2, І-9, Б-9, А-7, Е-9, Б-4 (сонечко)

2 варіант

Г-5, Г-4, К-1, В-5, А-9 (пісня)

В-2, К-2, К-7, І-8, В-5, Г-1, А-10 (підручник)

Б-4, Е-3, І-4, Г-1, З-2, В-5, Г-1, Ж-10 (відмінник)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

А

Б

В

Г

Д

Е

Ж

З

І

До

Молодці, я бачу, що кожен із вас дуже старався і виконав завдання вчасно.

Перед вами Сентябріна, вона опікується дітьми вересня. Ця фея-лікар, лікує не тільки тіло, а й душі людей. Якщо ви народилися у вересні, то у вас теж є здатність до лікування – з вас зросте добрий лікар. Лікар стежить за станом здоров'я своїх пацієнтів, і ми відчуваємо, що трохи втомилися, необхідно відпочити.

9. Вправа - медитація «Квіти» (Т.Д. Зінкевич-Євстигнєєва, стабілізація психічних процесів, зняття напруги та заряд енергією, позитивні образи та зміст активізують у дитині потенційність, роблять нею добрішою та сприйнятливішою)

У чарівному лісі, у заповідному місці, там, куди не кожен міг увійти, Добра Фея посадила Чарівні квіти. Йшов час, і з'явилися невеликі бутони (діти сідають на килимки, складають руки над головою, зображуючи бутони).

Їх зігрівало сонечко, а Добра чарівниця поливала квіти живою водою. І одного прекрасного дня Чарівні квіти розпустилися. Їхня краса була дивовижна (діти встають на ноги, розкривають руки і трохи відкидають голову назад).

Усі мешканці чарівного лісу приходили подивитися на Чарівні квіти. Адже фея наділила квіти надзвичайною силою. Вони мали стільки добра і краси, що вони могли подарувати радість будь-кому, хто дивився на них.

Йшов час, квіти ставали все кращими, а сила їх зростала. Так у чарівному лісі з'явилися чудові Чарівні квіти, які дарували радість та доброту всім, хто міг пройти у це заповідне місце.

Молодці, чудово виконали вправу-медитацію, продовжимо знайомитись із феями.

Якщо ви народилися в жовтні або листопаді, то ваші феї Октябрина та Ноябріна, великі майстрині, вони з простого матеріалуможуть творити чудеса.

10. Вправа з корекції та розвитку дрібної моторики рук, конструктивних здібностей. Композиція з паперу «Сонечко добра»

Давайте спробуємо з паперових долонь змайструвати сонечко (діти виконують композицію)

У кожного з вас вийшло сонечко добра.

Діти, ми не познайомилися ще з однією фей. Усіх, хто народився у грудні, опікується Декабрином. Вона найкраща у світі вчителька, вихователька, хранителька, головна її якість-доброта.

11. Когнітивна релаксація «Сонечко» (М.В. Кисельова, зняття втоми, емоційний розвиток)

Візьміть чарівне сонечко добра до рук. Давайте пограємо та помріємо. Виходьте на килим (сідаємо в коло на великому килимі).

Сядьте зручніше, сонечко покладіть собі на груди і розслабтеся. Закрийте очі. Слухайте мене уважно та фантазуйте.

Ваші руки відчувають надзвичайну теплоту. Подумки помістіть все добро цього сонечка всередину. Відчуйте, як добро входить у вас, як воно зігріває вашу душу, приносить вам радість. У вас з'являються сили здоров'я, сили щастя та радості.

А тепер повільно, не поспішаючи, на рахунок три розплющте очі і встаньте. Які ви стали красиві, тому що всередині вас тепер живе доброта.

IV. Підсумок.Рефлексія.

Ось і добігло кінця наше заняття. Що нового ви дізналися, що найбільше запам'яталося? (Відповіді дітей)

1.Вправа «Доброго серця» (розвиток емпатії один до одного і оточуючим, емоційний розвиток)

Тоді давайте подаруємо нашим гостям сонечко, а щоб у них на душі стало також тепло і радісно, ​​не забудьте про добрі слова.

Молодці! До нових зустрічей, до побачення.

Васєньова О.Г., вчитель-дефектолог, ДБОУ «Тверська школа-інтернат №1»

Ціль:розвиток психічних процесів.

Завдання:

    Розвиток зорової пам'яті.

    Розвиток словесно-логічного мислення.

    Розвиток уваги.

    Розвиток дрібної моторики.

ХІД ЗАНЯТТЯ

1. Пальчикова гімнастика

Каменяр із цегли Стіну будує. Дім нічий.

(Кладемо праву руку на ліву, ліву - на праву і т. д. все вище та вище.)

Я - маляр, я стіни фарбую,

(Розслабленим пензлем водимо вгору-вниз.)

(«фарбуємо стелю»)

і кухню вашу.

(Руху рукою вліво-вправо.)

Я електрик. Світло увімкну,

(«Включаємо світло, натискаючи на вимикач».)

Тільки лампочку вкручу.

(«Вкручуємо лампочку» - обертальні рухи пензлем правої руки.)

Приходьте у новий будинок

(Ладоні «будиночком».)

І живіть довго у ньому!

(Розвести руки в сторони.)

2. Загадки

Дітям повинні відповісти на питання-дію та назвати представник якої професії виконує цю дію:

    Хто варить обід?

    Хто зводить будинок?

    Хто співає пісень?

    Хто лікує дітей?

    Хто шиє одяг?

    Хто малює картини?

    Хто літає у космос?

    Хто водить машину?

3. «Знайду букву»

Дітям лунають по листку паперу, на якому намальовані хаотично приголосні та голосні літери, та виконують такі дії:

    Підкреслити, синім олівцем приголосні літери, кранним голосні, цифри простим

    Відзначити спочатку першу літеру свого імені, свого прізвища,

    Знайди неправильну букву.

Малюнок 1

4. «Розрізні картинки»

Діти збираю розрізні картинки, називають, який предмет вийшов і кажуть, до якої професії цей предмет відноситься.

5. Фізкультхвилинка

Їдемо, їдемо машиною,

Руки у вигляді керма

Натискаємо на педаль.

Натискаємо однією ногою

Газ вмикаємо, вимикаємо,

Рухи рукою

Дивимося уважно ми в далечінь.

Руку до лоба

Двірники зчищають краплі.
Праворуч, ліворуч. Чистота!

Долоні управо-ліворуч

Волосся тремтить вітер.

Торкаємо волосся

Ми шофери – хоч куди!

Кулаки вперед, великий палець.

6. «Путанка»

Відстежуючи та «розплутуючи» лінії на запропонованій психологом картині, діти переносять фігури в нові місця та заповнюють порожні кружки.

Малюнок 3

7. «Подивися і запам'ятай»

Протягом 5 секунд дітям показуються фігури з паличок із установкою запам'ятати, потім діти складають такі ж фігури з паличок.

8. Робота у зошити

Діти мають у зошиті намалювати по клітинах таку саму фігуру, яку намалював психолог.