Individualių pamokų su vaikais, turinčiais protinį atsilikimą, suvestinė. ZPR. Klasės užrašai, GCD su vaikais, turinčiais protinį atsilikimą. Individualių pamokų, skirtų vaikams, turintiems protinį atsilikimą, plano santrauka

Skyriai: Kalbos terapija

Profesijos tipas: korekcinis (defektologinis).

Užsiėmimo forma: grupė (4-6) asm.

Tikslas: Regos, lytėjimo, klausos dėmesio koregavimas naudojant kineziologijos metodus ir korekcinio žaidimo lavinimą.

Pamokos trukmė: 45 min.

Pamokos planas:

  1. Organizacinis momentas (apšilimo žaidimas, BAT masažas) - 2 min.
  2. Skambinti - 1 min.
  3. Apšilimas – 5 min.
  4. Pagrindinė dalis – 34 min.
  5. Fizminutka (gimnastikos pratimai su gimnastika akims, kineziologijos pratimas dėmesio korekcijai, žaidimas „kumštis – šonkaulis – delnas“).
  6. Pamokos rezultatas – 2 min.
  7. Atspindėjimas – 1 minutė.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

Apšilimo žaidimas „veidrodis“. BAT masažas. 1 priedėlis.

– Vaikinai, ar jums patinka varžytis? (Taip!)

– Šiandien siūlau varžytis dėl „Dėmesingiausio“ titulo ir gauti medalį iš Dėmesio fėjos. Surinkęs daugiau žetonų už teisingus atsakymus gaus medalį.

3. Sušilti.

Pirmiausia atlikime apšilimą. Įspėkite mįsles. Mokinys skambina atsakymu, ekrane pasirodo atsakymo paveikslėlis ir vaikas gauna teisingo atsakymo žetoną. Pristatymas .(1–5 skaidrės.)

  1. Sode prie tako saulė sėdi ant kojos. Tik jo geltoni spinduliai nėra karšti. (Saulėgrąža.)
  2. Sėdi senelis, apsirengęs šimtu kailinių, kas jį nurengia, lieja ašaras. (Svogūnai.)
  3. Jei manęs reikia, aš tave pamirštu, bet kai atnešiu valgyti, nepraeisiu pro burną. (Šaukštas.)
  4. Vanduo teka iš karšto šulinio per nosį. (Arbatinukas.)
  5. Žiūrėk, namas stovi, iki kraštų pripildytas vandens, be langų, bet ne niūrus, iš keturių pusių skaidrus, šiame name visi įgudę plaukikai. (Akvariumas.)

- Šauniai padirbėta! Jūs turite gerą pradžią. Tęskime toliau.

4. Pagrindinė dalis.

Mokytojas: Prisiminkite vaizdą (30 sek.) ir pieškite kuo tiksliau iš atminties. (6 skaidrė).

Darbai lyginami su vaizdu ekrane, korekcijos atliekamos kitos spalvos pieštuku.

Mokytojas: Ant stalo yra žaislų ir daiktų. (kiškis, mėlynas kubas, lėlė, mašina, kamuolys).

Vaikai atidžiai žiūri ir stengiasi prisiminti (30 sek.). Mokytojas uždaro objektus specialiu ekranu, perstato objektus, po to vaikai turi nustatyti, kas pasikeitė (kartokite 2-3 kartus). Už teisingus atsakymus vaikai gauna žetonus.

Stebuklingo krepšio žaidimas. Vaikai išeina ratu.

Mokytojas: Atpažinkite objektus liesdami (Kalėdų eglutė, kubas, grybas, rutulys, rutulys, karoliukai, liniuotė, lėlė, saga, plastikinė raidė "P")

Darbas su scenos nuotraukomis (už stalų).

Raskite skirtumo žaidimą (laikas pažymėtas).

Kiekvienas mokinys turi savo nuotrauką. Vaikai randa skirtumus, pakaitomis juos įvardija. Žetonai įteikiami tiems, kurie rado daugiau skirtumų arba padarė viską teisingai.

Fizminutka (vaikai palieka savo stalus) :

- gimnastikos pratimai su gimnastika akims,

– kineziologijos mankšta dėmesio korekcijai, žaidimas „kumštis – šonkaulis – delnas“ (su spąstais). 1 priedėlis.

Pratimas – žaidimas „kas dėmesingas? klausos korekcijai (už stalų).

Mokytojas: Atidžiai klausykite poetinių tekstų, prisiminkite ir įvardinkite visus daiktų veiksmus reiškiančius žodžius.

Už teisingus atsakymus mokiniai gauna žetonus.

Voverė sėdi ant vežimėlio
Ji parduoda riešutus.
bėgioja raudonoji lapė
Ji nori valgyti kiškį.

Per mišką ėjo vikrus lokys,
Ant jo užkrito gumulas.
Naktį šnabždėdamas į ausį
Pasakų skirtinga pagalvė.

Žaidimas dėmesio koregavimui ir tarppusrutulio komisūros formavimui "ausis-nosis" 3-4 kartus (vaikai eina ratu). 1 priedėlis.

Mokytojas: Puiku! Ak, dabar būk atsargus.

- Atidarykite sąsiuvinius ir paimkite pieštuką.

- Nupieškite grybelį į dešinę nuo namo, bet į kairę nuo gėlės ir po eglute (instrukcija tariama 2 kartus).

Vaikai piešia, tada lygina su standartu, pažymi piešinį „+“ ženklu, jei viskas pavaizduota, teisingai, pagal instrukcijas lygina su etalonu.

(7 skaidrė.) Mokytojas pažymi teisingas parinktis žetonais.

Mokytojas: Puiku, jūs susidorojote su visomis užduotimis! Suskaičiuokite visus savo žetonus. Išaiškinamas nugalėtojas, kuriam įteikiamas „Dėmesingiausio“ medalis ir super prizas iš Dėmesio fėjos. Likę vaikai gauna skatinamuosius prizus. (vitaminai).

6. Refleksija. Pamokos pabaiga.

- Nupiešk savo nuotaiką.

- Pamoka baigta. Viso gero.

Bibliografija.

  1. O. A. Stepanova. Mokyklos sunkumų prevencija. M., T. Ts., „Sfera“, 2003 m
  2. A. F. Anufrieva. S. N. Kostromina. Kaip įveikti sunkumus mokant vaikus. „Ašis – 89“, Maskva, 2005 m
  3. A. L. Sirotyukas. Vaikų ugdymas atsižvelgiant į psichofiziologiją. M., T. Ts., „Sfera“, 2001 m
  4. Kholodova O.„Jauniems išmintingiems vyrams ir protingoms merginoms: „Kompiuterija, logika, matematika ...“
  5. Užduočių knygelė 1-4 klasėms. Rostkniga, 2008 m
  6. N. V. Sokratova. Šiuolaikinės technologijos vaikų sveikatos išsaugojimas ir skatinimas. M., T.Ts. „Sfera“ 2005 m

Ši korekcinė ir tobulinimo programa būtina sąlygomis modernus švietimas dirbti su vaikais, turinčiais protinį atsilikimą.

Per pastaruosius trejus metus pastebima nerimą kelianti tendencija, kad daugėja vaikų, turinčių fizinės ir psichinės sveikatos sutrikimų, kuriuos lemia biologiniai, aplinkos, socialiniai-psichologiniai ir kiti veiksniai bei jų derinys. Didelė dalis šių vaikų yra vėluojančių vaikų psichinis vystymasis(ZPR).

Protinis atsilikimas yra vystymosi greičio sulėtėjimas psichiniai procesai, kuris dažniau pasireiškia einant į mokyklą ir išreiškiamas bendrų žinių stoka, ribotomis idėjomis, mąstymo nebrandumu, mažu intelektualiniu susikaupimu, žaidimų interesų vyravimu, greitu intelektinės veiklos perpildymu. Skirtingai nei vaikai, sergantys oligofrenija, šie vaikai turimų žinių ribose yra gana greito proto ir daug produktyviau naudojasi pagalba. Tuo pačiu metu kai kuriais atvejais emocinės sferos vystymosi vėlavimas išryškės ( Skirtingos rūšys infantilizmas), o pažeidimai intelektualinėje sferoje nebus išreikšti aštriai. Kitais atvejais, atvirkščiai, vyraus intelektinės sferos vystymosi sulėtėjimas.

Vaikų protinis vystymasis vėluoja dėl daugelio veiksnių. Visų pirma, tai yra: paveldimas polinkis, sutrikusi smegenų veikla per prenatalinis vystymasis, gimdymo komplikacijos, lėtinės ir ilgalaikės ligos ankstyvoje vaikystėje, netinkamos auklėjimo sąlygos ir panašiai.

Atsižvelgiant į šiuos veiksnius, yra įvairių CRP formų.

Konstitucinė ir somatogeninė kilmė - vaikas yra miniatiūrinis ir išoriškai trapi jo emocinės-valinės sferos struktūra atitinka daugiau ankstyvas amžius, dažnos ligos mažina tėvų reiklumą, bendras organizmo silpnumas mažina jo atmintį, dėmesį, darbingumą, stabdo vystymąsi. pažintinė veikla.

Psichogeninė kilmė – dėl netinkamų ugdymosi sąlygų (per didelės globos ar nepakankamos priežiūros vaiku). Vystymasis vėluoja dėl dirgiklių komplekso, sklindančio iš aplinkos, apribojimo.

Smegenų organinės kilmės - stabiliausias ir sudėtingiausias dėl patologinio poveikio vaiko smegenų pažeidimo (daugiausia antroje nėštumo pusėje). Atsižvelgiant į žemą psichikos išsivystymo lygį, tai pasireiškia asimiliacijos sunkumais mokomoji medžiaga, pažintinio susidomėjimo ir motyvacijos mokytis stoka.

Nemaža dalis protinį atsilikimą turinčių vaikų, laiku gavę korekcinę pagalbą, įsisavina programos medžiagą ir pabaigoje „išsilygina“ pradinė mokykla. Tuo pačiu metu daugeliui vaikų vėlesniais studijų metais reikalingos specialios organizavimo sąlygos pedagoginis procesas dėl didelių sunkumų įsisavinant mokomąją medžiagą.

Tokių sunkumų turinčiam vaikui reikalingas išsamus psichologinis ir pedagoginis tyrimas, siekiant nustatyti optimalų ir veiksmingi metodai mokymasis.

Ši korekcinė ir ugdymo programa būtina tikrojo šiuolaikinio ugdymo darbui su vaikais, turinčiais protinį atsilikimą, sąlygomis .

Kadangi yra neatitikimų tarp vaikų, turinčių protinį atsilikimą jautriais laikotarpiais psichinių funkcijų raida atsižvelgiant į vaiko amžių, tada kuriant šią programą ir kuriant užsiėmimus buvo atsižvelgta į sutrikimų grupes pažinimo sfera protinį atsilikimą turintiems vaikams ir buvo taikomas kompensavimo už nepakankamą savybių, gebėjimų ir funkcijų išsivystymo principas.

Korekcinės programos struktūra

Programos tikslas – užmegzti ir skatinti psichologinio kontakto su vaiku užmezgimą, savarankiško mokymosi ir saviugdos noro sukūrimą ir palaikymą, pažintinės veiklos aktyvinimą ir skatinimą, emocinio-valingo ugdymą. sfera, smulkiosios motorikos įgūdžius rankų, mokant komunikacinio ir neverbalinio elgesio, bendradarbiavimo įgūdžių, ugdant empatiją, geranoriškumą, savitarpio pagalbą ir kitus teigiamus protinį atsilikimą turinčio vaiko charakterio bruožus.

1. Užduotys:

Emocinio streso pašalinimas ir emociškai patogios atmosferos sukūrimas.

Plėtoti pažintinę veiklą;

- ugdyti pažintinius psichinius procesus: suvokimą, stebėjimą, produktyvius įsiminimo būdus, gebėjimą tolygiai paskirstyti dėmesį, mąstymo procesus (analizė, sintezė, apibendrinimas, klasifikavimas, išvedžiojimas, priežasties-pasekmės ryšių supratimas), kalbą.

Lavinti bendrąją ir smulkiąją rankų motoriką;

Ugdykite emocinės savireguliacijos įgūdžius.

Darbo metodai ir formos:

Pratimai pažintinei ir emocinei-valingajai sferai lavinti.

Komunikaciniai, didaktiniai ir lauko žaidimai.

class="eliadunit">

Pratimai motoriniams įgūdžiams lavinti.

Atsipalaidavimo pratimai.

Žaidimų terapija.

Psichogimnastika.

Medžiagos ir įranga: smėlio dėžė, spalvoti pieštukai, paprastas pieštukas, stimuliuojanti medžiaga, A4 popierius, Su-Jok kamuolys, teptukas, dažai, maišelis, magnetofonas.

2. Užsiėmimų organizavimas

Užsiėmimai vyksta individualiai su vyresnio ikimokyklinio amžiaus vaiku, turinčiu protinį atsilikimą. Užsiėmimų dažnumas – 2 kartus per savaitę.

Trukmė 25-30 minučių, tačiau būtina atsižvelgti individualios savybės vaikas su ADHD.

Užsiėmimų skaičius – 10.

Programos efektyvumo kriterijus

Programos veiksmingumo kriterijus yra pirminės ir antrinės diagnostikos atlikimas naudojant Zabramnaya S.D. metodiką. iš knygos „Nuo diagnostikos iki raidos“, kurios rezultatais remiantis sudaroma korekcinė ir raidos programa. Užsiėmimų metu naudojami psichodiagnostikos pratimai iš kolekcijos, kurių pagalba galima atsekti vaiko raidos dinamiką.

Programa prisideda prie pakankamo kognityvinių psichinių procesų (atminties, mąstymo, dėmesio, kalbos) išsivystymo ir pusiausvyros. emocinis vystymasis vaikas pagal diagnozės rezultatus po vaiko dalyvavimo pataisos darbuose.

Liudmila Sokolova

Individualus gydomoji pamoka su protinį atsilikimą turinčiu vaiku

Tema: "Vabzdžiai"

Inkaravimas leksinė tema pagal defektologo planą

Užduotys:

1) Psichikos procesų korekcija ir vystymas: regos ir klausos suvokimas, koncentracija, dėmesio paskirstymas, mąstymas, kūrybinė vaizduotė, atmintis. Ugdykite nuoseklią kalbą, gebėjimą derinti žodį su judesiu.

2) Žinių apie mus supantį pasaulį plėtimas, idėjų apie vabzdžius įtvirtinimas.

3) Smulkiosios rankų motorikos, bendrosios motorikos lavinimas; artikuliacinio aparato ugdymas, savęs atsipalaidavimo elementų mokymas, veido mimikos ugdymas, pantomima.

Pamokos eiga:

Einame su vaiku, susėdame prie stalo.

Sasha, kokios nuotaikos atėjai? Darželis ryte?

Kokia tavo nuotaika dabar?

Šiandien turime bitę! Ji atnešė Įdomūs žaidimai ir pasiūlo su ja pažaisti. Pažiūrėkime į paveikslėlius. Išvardink ką matai?

Vaikas šaukia (bitė, laumžirgis, vabalas, skruzdėlės, žiogas, drugelis, Boružė, vapsva, vikšras, musė).

Kaip vienu žodžiu įvardinti visus, kurie čia patraukia? (Vabzdžiai).

Gerai padaryta Sasha.

Vabzdžių kūnas yra padalintas į galvą, krūtinę ir pilvą. Galva atskirta nuo krūtinės. Turi akis, burną, antenas. Vabzdžiai turi 6 kojas – galūnes, prietaisus bėgimui, šokinėjimui, plaukimui, kasimui. Kai kurie turi sparnus. Vabzdžiai minta augalais ir grūdais.

(Nuotraukose laikome vabzdžius).

Dabar klausykite mįslių ir atspėkite, apie ką jos kalba.

Miške prie kelmo - šurmulys, bėgiojimas:

Darbo žmonės visą dieną užsiėmę,

Jis stato sau miestą.

(Skruzdėlės)

namų šeimininkė

Skrenda virš vejos

paglostykite gėlę -

Jis pasidalins medumi.

mėlynas lėktuvas

Atsisėdo ant baltos kiaulpienės.

(Laumžirgis)

Zhu-zhu-zhu-zhu,

Sėdžiu ant šakos

Vis kartoju raidę „Zh“.

Tvirtai žinant šį laišką,

Aš šurmuliuoju pavasarį ir vasarą.

sparnuota fashionista,

dryžuota suknelė,

Augimas, nors ir trupiniai,

Įkąsti – bus blogai.

Ant didelio spalvoto kilimo

Eskadrilės kaimai,

Atsidarys, užsidarys

Dažyti sparnai.

(Drugeliai)

Šokinėjantis pavasaris -

Žalia nugara -

Nuo žolės iki žolės

Nuo šakos iki tako.

(Žiogas)

Juodi batai.

Juodieji žirniai.

Raudoni marškiniai.

Maža klaida.

(Boružė)

plaukuotas, žalias,

Ji slepiasi lapuose.

Nors kojų yra daug

Vis tiek negali bėgti.

(Vikšras)

vaikšto virš mūsų

Aukštyn kojomis,

Pietauja su mumis

Paima viską.

Pradedi važiuoti

Pradės ūžti.

Skraido visą dieną

Visiems nusibosta.

Vaikas spėlioja mįsles, ieško užuominų paveikslėliuose.

Puiku, gerai padirbėjai.

Dabar mes žaisime žaidimą pavadinimu "4 papildomas". Atidžiai pažvelkite į paveikslėlį ir pasakykite, kuris paveikslėlis yra nereikalingas, netinka kitiems. (Parinktys: „Pelėda, papūga, varna, žiogas“, „Bitė, lelija, vilkdalgis, astras“, „Vabalas, drugelis, vikšras, kiškis“, „Ramunėlė, varpas, dobilas, boružėlė“).

O dabar aš įvardinsiu žodžius, jūs atidžiai klausykite ir nustatykite, kuriuos papildomas žodis, netelpa likusieji, ir kodėl, ir paskambink jam.

„Drugelis, laumžirgis, karvė, vabalas“ (karvė)

„Bitė, vapsva, kamanė, lapė“ (lapė)

"Žiogas, varpas, vikšras, boružėlė" (Varpas)

"Beržas, musė, bitė, skruzdė" (Beržas)

„Vabalas, lėktuvas, vapsva, drugelis“ (Lėktuvas)

Nuostabu! Dabar pažaiskime pirštais.

Pirštų gimnastika

Ant pievelės ant ramunėlių Rankos pasukite delnus žemyn, vibruoja

pirštai.

Vabalas skrido spalvotais marškiniais. Lėtai sulenkite ir atlenkite pirštus.

Zhu-zhu-zhu, Plaukite rankomis į kiekvieną skiemenį.

Aš draugauju su margumynais. Pakelkite rankas aukštyn, išskleiskite pirštus kaip vėduoklė,

Tyliai siūbuodamas vėjyje, siūbuodamas iš vienos pusės į kitą, lėtai

Žemas, žemas posūkis. pakreipkite rankas į priekį.

Pažiūrėk į kortelę. Ant jo yra skaičiai. Norėdami sužinoti, kas čia nupiešta, sujunkite numerius eilės tvarka. Turite padėti pieštuką į tašką Nr. 1, tada akimis suraskite tašką Nr. 2 ir nuveskite liniją prie jo ir pan. (Pirmiausia pakartojame su Sasha skaičiavimą iki 10)

Vaikas atlieka užduotį.

Šauniai padirbėta! Kas nutiko? (Drugelis). Dabar išsiaiškinkime Kuriuo iš šių drugelių vikšras virto?

Vaikas atlieka užduotį.

Paverskime vikšrą drugeliu. Surinkite drugelį.

Nuostabu! Dabar papūsim ant drugelio. (Kvėpavimo pratimai).Įkvepiame per nosį, tada lūpas paverčiame vamzdeliu ir ilgai iškvepiame orą, pasilikdami ant drugelio. (Pakartokite 3-4 kartus).


Puiku, dabar pažaiskime žaidimą „Grasshoppers“. Lipkim ant kilimo. Pasakykite šio žaidimo žodžius su manimi.

Kalbos derinimas su judesiu

"Žiogai"

Pakelkite pečius, atlikite judesius pečiais (aukštyn ir žemyn).

Pašok, žiogai. Šokinėti ant kojų pirštų.

Šokinėjantis šuolis,

Šokinėjantis šuolis,

Sustok, atsisėsk. Pritūpęs.

Žolė valgė, Ploji rankomis.

Pasigirdo tyla. Klausykitės priglaudę ranką prie ausies.

Aukščiau, aukščiau, aukštai. Šokinėti ant kojų pirštų.

Lengvai šokinėkite ant kojų pirštų!

Labai gerai! Sėskim prie stalo. Atidžiai pažiūrėkite į paveikslėlį ir raskite ant portreto nupieštą vikšrą.


Vaikas atlieka užduotį.

Nuostabu! Ir dabar padėti bitėms skristi prie gėlės. Priešais jus yra kortelė, takelio šablone reikia nubrėžti liniją, stengiantis nenuplėšti rankos.

Vaikas atlieka užduotį.

Šauniai padirbėta! Pažaiskime žaidimą: Dabar išvardinsiu žodžius, kai tarp jų susitiks vabzdys, suplokite rankomis:

Langas, kėdė, drugelis, medis, kibiras, bitė, vabalas, žvirblis, laumžirgis, kiaulpienė, sijonas, žiogas, vapsva, obuolys, žirafa, uodas, smėlis, pieštukas, vikšras, lėktuvas, debesis, musė, skruzdėlė, lapas, rutulys, kiškis, boružėlė.


Protinguolis! Eikime ir atsisėskime ant kilimo. (Garso įrašymo garsai.) Įsivaizduokite, kad sėdite paplūdimyje, jus šildo saulė, nenorite judėti. Staiga atskrido musė ir atsisėdo ant kaktos. Norėdami nuvyti musę, pajudinkite antakius. Musė sukasi šalia jūsų akių – mirksėkite jomis, skrenda nuo skruosto iki skruosto – paeiliui išpūsk kiekvieną skruostą, atsisės ant smakro – judink žandikaulį. Musė nuskrido.

Sėskim prie stalo.

Fonopedinis pratimas „Skrisk“

Virš lokio prie ausies

Musė zvimbė visą valandą:

Uodai skraido, skraido ir girgžda:

„Z-z-zu, z-z-zu - aš įkandsiu! Z-z-z... "

„Wh-w-w…“ „Z-z-z...“

(Vaikas tekstą taria kitu balsu: musėms – žemai, uodams – aukštai).

Atliko puikų darbą! Ir dar viena užduotis. Pažiūrėk į kortelę pavadinkite ir išbraukite papildomą piešinį. Nuspalvinkite tiek apskritimų, kiek yra vabzdžių.(Jei kyla sunkumų, padėkite Sasha)


Suimtas rankų masažas (sausas baseinas).


O dabar bitė siūlo padėkite pupeles ant boružėlės.


Sasha, ar tau patiko žaisti su bite?

Šauniai padirbėta! Tu padarei mane laimingą! Ačiū!

Amžiaus grupė: 3 klasė.

Tikslai:

1. Skatinti intelektinių gebėjimų ugdymą ir koregavimą: erdvinį vaizdavimą, loginį mąstymą; lavinti atmintį, dėmesį, suvokimą, vaizduotę; toliau dirbti prie mokinių patarlių prasmės supratimo įsisavinimo, kombinacinės analizės algoritmo įsisavinimo.

2. Sensorinės pažintinės patirties turtinimas, rankų kinestetinio jautrumo, koordinacijos ir pusiausvyros pojūčio, bendro jautrumo, gebėjimo atsipalaiduoti ugdymas.

3. Pakelti mokymosi motyvaciją.

Įranga:

Asmeninis kompiuteris; jūra, stiklo akmenukai, geometrines figūras; daugiaspalviai mygtukai; žaidimo laukas 9 kvadratams; 4 lėkštės, 20 popierinių delnų, sąvaržėlės, spalvoti pieštukai; 4 apvalūs gėlių kilimėliai, smėlio laikrodis.

Didaktinė medžiaga:

užduočių kortelės dėmesiui, mąstymui koreguoti; individualios kortelės; formos su „raidelių pavyzdžiais“, interaktyvus žaidimas – „Mįslės“.

Kurso eiga.

I. Organizacinis momentas. Psichologinė nuotaika.

Kineziologijos pratimas „Saulė“ (Borbatas N.S., bendras emocinis požiūris į darbą, tarpsferinės sąveikos ugdymas)

Vaikai įeina į klasę, atlieka pirštų gimnastiką (dešinės rankos pirštai paeiliui „labas“ su kairės rankos pirštais, paglostydami galiukus, tada atlieka „žiedą“ ir „grandinę“) sakydami:

Saulė linksmai pabudo

Atsargiai ištemptas

Atėjo laikas spinduliams kilti

Ir pradėkite darbą.

II. atidarymo pokalbis smegenų veiklos suaktyvinimas.

Vaikinai, pasakykite man, prašau, koks dabar metų laikas? Pakelkite rankas tie, kurie gimė žiemą, pavasarį, vasarą, rudenį, kurį mėnesį?

1. Pratimas „Stebuklingas akmuo“ (E.L. Naboykina, raumenų tonuso optimizavimas, smegenų veiklos aktyvinimas)

Dabar padėkite rankas ant kelių, delnais aukštyn, užmerkite akis ir palaukite, kol stebuklingas akmuo nukris ant delno. Pabandykite pajausti, kaip yra: šilta ar vėsu, didelis ar mažas, sunkus ar lengvas, lygus ar grubus? (defektologas kiekvienam į delną įdeda po akmenį ir klausia dalyvių apie jausmus, o dalyviai neturėtų atsimerkti ir nejudėti, po atsakymų vaikai atmerkia akis ir apžiūri savo akmenį)

Akmenys turi tokią didelę galią, kad vos prisilietus prie delnų iškart pereina į pasaką.

Taip patekome į pasaką, kurioje gyvena 12 fėjų – pagalbininkų ir globėjų. Kiekvienas mėnuo turi savo fėją, kuri viską žino ir ypač padeda tiems, kurie gimė jos mėnesį.

Prieš susitikdami su fėjomis, turite gerai pasiruošti.

2. Gimnastika (O.A. Kholodova)

a) Koreguojantys pratimai akims „Laiškas su nosimi“ (mažina įtampą akių srityje)

Užmerkite akis ir, naudodami nosį kaip ilgą rašiklį, įrašykite savo vardą į orą.

b) "galvos purtymas" (stimuliuoja mąstymo procesus)

O dabar, giliai kvėpuodami, nuleiskite galvą į priekį ir lėtai pakratykite ją iš vienos pusės į kitą. Smakras nubrėžia lenktą liniją.

c) "Kepurė apmąstymams" (gerina dėmesį, suvokimo ir kalbos aiškumą)

- „Užsidėk kepurę“, t.y. 3 kartus švelniai apvyniokite ausis nuo viršutinio taško iki skilties.

Dabar matau, kad visi vaikinai gera nuotaika ir jūs pasiruošę susitikti su gražiomis fėjomis.

III. Pagrindinė dalis.

Štai pirmoji fėja. Jei gimėte sausio mėnesį, tada jūsų fėja yra burtininkė ir skulptorė Janvarina. Būtent ji padeda žmonėms papuošti miestus. O tuose žmonėse, kurie gimė sausio mėnesį, yra talentas lipdyti. Pažiūrėkime, ar turite šį talentą.

1. Korekcinis ir lavinamasis žaidimas „Mygtukai“ (E.V. Kireycheva, vizualinės atminties, erdvinio suvokimo ir mąstymo lavinimas ir koregavimas)

Čia yra „mygtukų skulptūra“, atidžiai apžiūrėkite ją, prisiminkite ir dabar pakartokite tą patį mygtukų išdėstymą savo aikštėje.

Puiku, jūs esate tikri skulptoriai.

Jei gimėte vasario mėnesį, tada jūsų fėja yra Fevralina. Ji yra puiki kulinarė, mėgsta gaminti įvairius patiekalus ir desertus. Jokia šventė neapsieina be jos dalyvavimo. Ir tuose žmonėse, kurie gimė vasario mėnesį, yra ši dovana. Nustatykime, ar ši dovana yra mumyse, tam reikia išspręsti pažodinius pavyzdžius.

2. Korekcinė pratimas „Raidžių pavyzdžiai“ (N. Koval, mąstymo procesų taisymas, analizė ir sintezė, dėmesys, erdvinio veiklos organizavimo ugdymas remiantis pažodine medžiaga.)

Pel + matas - ra + ni = __________ koldūnų

Pi + rosha - sha + vadovas - d \u003d __________ pyragėliai

Bak - ak + oops - p + chky - s + ir = ___________ bandelės

Teva - wa + f + tem - m + li = ______________ mėsos kukuliai

Kokių kulinarinių patiekalų gavai? (vaikų atsakymai). Puiku, jūs esate puikūs kulinarai.

Jei jūsų gimtadienis yra kovo mėnesį, tada jūsų globėja yra Martina. Ji labai myli gyvūnus, viską apie juos žino, tiria jų įpročius, gydo ir šeria. Ar tu taip pat myli gyvūnus? Tada fėja kviečia žaisti žaidimą „Mįslių pasaulyje“.

3. Interaktyvus žaidimas „Mįslių pasaulyje“ (I.F. Motyreva, O. Uzorova, E. Nefjodova, mąstymo procesų taisymas)

(vaikai pasirenka tam tikrą kategoriją ir klausimo numerį, tada atspėja mįslę).

Jei pasirodėte balandį, tada jūsų draugas yra fėja Aprelin. Ji yra išskirtinė fashionista, ji daug žino ne tik apie sukneles ir papuošalus, bet ir puiki dizainerė, jei gimėte balandžio mėnesį, vadinasi, turite mados dizainerio, menininko, dizainerio talentą.

4. Didaktinis žaidimas„Linksmas mados dizaineris“ (T.N. Obrazcova, regėjimo atminties, erdvinio suvokimo ugdymas)

Prieš darydami geometrines figūras, pagal modelį sukurkite iš jų aprangą mažiems vyrams. Pavyzdžiui:

Puiku, jūs esate tikri mados dizaineriai.

Visiems gimusiems gegužę padeda pasakų poetė Maja. Ji mėgsta poeziją ir pati ją kuria. Ar kada nors rašėte poeziją?

5. Vystomasis žaidimas „Surask rimą“ (N.K. Vinokurova, kalbos taisymas ir vystymas)

Užpildykite spragas žodžiais, kad gautumėte rimuojančius kupletus (perskaitykite ir sutikite)

Medžiai virš jūros siūbavo vėjyje.

Du paukščiai atsitiktinai šakose ( susitiko)

Ji tokia pat gera kaip nuotraukoje.

Jis tamsus, su raštu (atlošas)

Ir dangus aptemo – perkūnija (priėjo)

Ir paukščiai, apsikabinę, prisiglaudė lapijoje,

Ir lietus pliaupė į žalią (žolė)

Gerai padaryta, pasirodo, jūs puikiai renkate rimą.

Birželio ir liepos mėnesiais gimusiems vaikams padeda šios fėjos. Tai Yunina ir Yulina, jos yra aktorės ir labai myli teatrą. O tie, kurie gimė liepos mėnesį, mėgsta keliauti, nes fėja Julina niekada nesėdi vietoje – leidžiasi į žygius, skrenda į tolimus kraštus ir plaukioja jūromis ir vandenynais. Kur buvai? (vaikų atsakymai)

6. Ugdomasis pratimas „Surask patarlės galą“ (N.K. Vinokurova mąstymo, kalbos ugdymas)

Fėjos žino daug patarlių ir posakių, ar žinai? Dabar patikrinkime. Kol nesate nebaigtos patarlės, kairiajame ir dešiniajame stulpelyje prijunkite reikiamas patarlės dalis.

Persekioja du kiškius ir namie geriau

Atlikite darbą iš to ir gausite

Pasakyk man, kas tavo draugas, tu negali ištraukti žuvies iš tvenkinio

Toli gerai nepagausi nei vieno

Su kuo elgsitės ir padėsite bendražygiui

Jokių problemų ir aš tau pasakysiu, kas tu esi

Neskubėk liežuviu, bet tinginystė sugadina

Kai valgysiu, paskubėk

Kaip grįžtama, vaikščiokite drąsiai

Darbas maitina žmogų, kirviu jo nenukirsti

Išnyk ir atsakykite

Kas parašyta tušinuku, aš kurčias ir nebylys

7. Koregavimo pratimas „Surask panašių patarlių“ (I.L. Nikolskaja, mąstymo ugdymas, palyginimo ir abstrakcijos operacijos, kalba)

At skirtingų tautų savo patarles, raskite panašių reikšmių rusų patarlių:

Iš latvių kalbos:

Rankos nepamesite, tad šaukšto iš lentynos negausite

(negalite be vargo ištraukti žuvies iš tvenkinio)

Iš armėnų:

Liko iki rytojaus – laikykite tai įstrigusiu

(Verslas prieš malonumą)

Iš baltarusių:

Liežuviu šlifuoti – tai ne malką skaldyti.

(neskubėk liežuviu – paskubėk savo darbais)

Iš ukrainiečių kalbos:

Vakarėlyje gera valgyti ir gerti, o namuose gerai išsimiegoti.

(būti svečiu yra gerai, bet geriau būti namuose)

Kita fėja yra Augustinas. Ji padeda visiems, gimusiems rugpjūčio mėnesį. Ši fėja labai vertina laiką, taupo kiekvieną minutę ir spėja daug nuveikti. Tai labai vertinga dovana. Ar jums tai priklauso? Dabar patikrinkime.

8. Mąstymo procesų korekcijos pratimas „Mūšio laivas“ (N.N. Kravčenko, kalbos, mąstymo raida)

Naudodamiesi lentele, iššifruokite žodžius, atliksime šią užduotį kurį laiką ir pagal parinktis: (vykdymo laikas 3 minutės)

1 variantas

A-7 Z-8 D-10 E-8 B-3 (mokykla)

A-2, B-4, I-4, D-10, Z-5, B-4, Zh-10 (kolobok)

G-2, B-4, E-2, I-9, B-9, A-7, E-9, B-4 (saulė)

2 variantas

G-5, G-4, K-1, V-5, A-9 (daina)

V-2, K-2, K-7, I-8, V-5, G-1, A-10 (vadovėlis)

B-4, E-3, I-4, G-1, Z-2, V-5, G-1, F-10 (puikus mokinys)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

BET

B

AT

G

D

E

F

W

Ir

Į

Puiku, matau, kad kiekvienas iš jūsų labai stengėsi ir laiku atlikote užduotį.

Prieš jums rugsėjį, ji rūpinasi rugsėjo vaikais. Šis pasakų gydytojas gydo ne tik kūną, bet ir žmonių sielas. Jei gimei rugsėjį, vadinasi, turi ir gebėjimą gydyti – iš tavęs išaugs geras gydytojas. Gydytojas stebi savo pacientų sveikatą, o mes jaučiame, kad esame šiek tiek pavargę, reikia pailsėti.

9. Pratimas – meditacija „Gėlės“ (T.D. Zinkevičius-Jevstignejeva, psichinių procesų stabilizavimas, streso mažinimas ir energijos užtaisymas, teigiami įvaizdžiai ir turinys suaktyvina vaiko potencialą, daro jį malonesnį ir imlesnį)

Stebuklingame miške, rezervuotoje vietoje, kur ne visi galėjo patekti, Geroji fėja pasodino Stebuklingas gėles. Praėjo laikas, atsirado maži pumpurai (vaikai sėdi ant kilimėlių, užsideda rankas ant galvos, vaizduoja pumpurus).

Saulė juos šildė, o Geroji Ragana laistė gėles gyvu vandeniu. Ir vieną gražią dieną pražydo stebuklingos gėlės. Jų grožis buvo nuostabus (vaikai atsistoja, išskleidžia rankas ir šiek tiek atlenkia galvas).

Visi stebuklingo miško gyventojai atvyko pamatyti Stebuklingų gėlių. Juk fėja gėles apdovanojo nuostabia galia. Juose buvo tiek daug gėrio ir grožio, kad jie galėjo suteikti džiaugsmo kiekvienam, kuris į juos žiūrėjo.

Laikas bėgo, gėlės pagražėjo, stiprėjo. Taip stebuklingame miške atsirado nuostabios Magiškos gėlės, kurios suteikė džiaugsmo ir gerumo visiems, kurie galėjo nuvykti į šią rezervuotą vietą.

Puiku, atlikote nuostabią mankštą-meditaciją, mes ir toliau susipažinsime su fėjomis.

Jei gimėte spalį ar lapkritį, tai jūsų laumės Oktyabrina ir Nojabrina, puikios amatininkės, yra iš paprasta medžiaga gali daryti stebuklus.

10. Pratimas rankų smulkiosios motorikos, konstruktyviųjų gebėjimų korekcijai ir lavinimui. Popieriaus kompozicija "Gerumo saulė"

Pabandykime iš popierinių delnų padaryti saulę (vaikai atlieka kompoziciją)

Kiekvienas iš jūsų gavo gerumo saulę.

Vaikinai, mes nesutikome kitos fėjos. Visus, kurie gimė gruodžio mėnesį, globoja Dekabrina. Ji yra geriausia mokytoja pasaulyje, auklėtoja, laikytoja, pagrindinė jos savybė – gerumas.

11. Kognityvinis atsipalaidavimas „Saulė“ (M.V. Kiseleva, nuovargio malšinimas, emocinis vystymasis)

Paimkite stebuklingą gėrio saulę į savo rankas. Žaiskime ir svajokime. Išlipkite ant kilimo (sėskite ratu ant didelio kilimo).

Atsisėskite patogiai, padėkite saulę ant krūtinės ir atsipalaiduokite. Užsimerk. Klausykite manęs atidžiai ir fantazuokite.

Jūsų rankos jaučia nuostabią šilumą. Protiškai įdėkite visą šios saulės gėrį į vidų. Pajuskite, kaip į jus įeina gėris, kaip sušildo sielą, teikia džiaugsmo. Jūs turite sveikatos, laimės ir džiaugsmo galių.

Dabar lėtai, lėtai, skaičiuodami tris, atmerkite akis ir atsistokite. Kokie jūs visi tapote gražūs, nes gerumas dabar gyvena jūsų viduje.

IV. Rezultatas. Atspindys.

Štai čia mūsų pamoka baigiasi. Ką naujo sužinojote, kas labiausiai įsiminė? (vaikų atsakymai)

1. Pratimas „Geros širdys“ (empatijos vienas kitam ir kitiems ugdymas, emocinis ugdymas)

Tada padovanokime savo svečiams saulės šviesos, o kad ir jų širdys taptų šiltos ir džiugios, nepamirškite gerų žodžių.

Šauniai padirbėta! Iki pasimatymo, iki pasimatymo.

Vaseneva A.G., mokytoja defektologė, Tverės internatinė mokykla Nr

Tikslas: psichinių procesų vystymasis.

Užduotys:

    Vaizdinės atminties ugdymas.

    Verbalinio-loginio mąstymo ugdymas.

    Dėmesio ugdymas.

    Smulkiosios motorikos lavinimas.

STUDIJŲ PROCESAS

1. Pirštų gimnastika

Mūrininkas stato sieną. Nieko namai.

(Dešinę ranką dedame į kairę, kairę į dešinę ir pan., vis aukščiau ir aukščiau.)

Aš esu tapytojas, dažau sienas,

(Atpalaiduotu šepečiu judame aukštyn ir žemyn.)

(„nudažykite lubas“)

ir tavo virtuvė.

(Rankos judesiai į kairę ir į dešinę.)

Aš elektrikas. Įjungsiu šviesą

(„Įjunkite šviesą paspausdami jungiklį“.)

Tiesiog įjunkite lemputę.

(„Įsukame lemputę“ - sukamieji judesiai dešine ranka.)

Ateik pas naujas namas

(Palmių „namas“.)

Ir ilgai gyvenk jame!

(Išskleiskite rankas į šonus.)

2. Mįslės

Vaikai turi atsakyti į klausimą-veiksmą ir įvardyti, kokios profesijos atstovą atlieka šį veiksmą:

    Kas gamina vakarienę?

    Kas stato namą?

    Kas dainuoja dainas?

    Kas rūpinasi vaikais?

    Kas siuva drabužius?

    Kas piešia paveikslus?

    Kas skrenda į kosmosą?

    Kas vairuoja?

3. „Surask laišką“

Vaikams duodamas popieriaus lapas, ant kurio atsitiktinai nupiešti priebalsiai ir balsės, ir jie atlieka šiuos veiksmus:

    Priebalses pabraukite mėlynu pieštuku, balses - raudonu pieštuku, skaičius - paprastu

    Pirmiausia pažymėkite pirmąją savo vardo raidę, savo pavardę,

    Raskite neteisingą raidę.

1 paveikslas

4. „Iškirpti paveikslėlius“

Vaikai renka suskilusias nuotraukas, įvardija, koks daiktas išėjo ir pasako, kokiai profesijai šis objektas priklauso.

5. Kūno kultūra

Einam, važiuojam automobiliu

Vairo formos rankos

Spaudžiame pedalą.

Paspauskite viena koja

Įjunkite dujas, išjunkite

Rankų judesiai

Atidžiai žiūrime į tolį.

ranka prie kaktos

Valytuvai nuvalo lašus.
Dešinė Kairė. Grynumas!

Delnai kairėje ir dešinėje

Vėjo sudraskyti plaukai.

liesdami plaukus

Mes esame vairuotojai – nesvarbu kur!

Kumščiai į priekį, nykščiai aukštyn.

6. „Sumišimas“

Stebėdami ir „išardydami“ psichologės pasiūlytame paveikslėlyje esančias linijas, vaikai perkelia figūras į naujas vietas ir užpildo tuščius apskritimus.

3 pav

7. „Pažiūrėk ir prisimink“

Per 5 sekundes vaikams parodomos figūrėlės iš pagaliukų su instaliacija, kad jie atsimintų, tada vaikai prideda tas pačias figūrėles iš pagaliukų.

8. Darbas sąsiuvinyje

Vaikai turėtų nupiešti bloknote langeliuose tą pačią figūrą, kurią nupiešė psichologas.